Co to vůbec je humor? Definice neexistuje. Když řekneme, že humor je to, co ve druhých lidech vyvolává smích, spleteme se hned dvakrát: jednak můžete vyvolat u druhých smích i lechtáním a jednak existuje spousta humoru, který v řadě lidí smích nevyvolá, zatímco jiní se můžou smíchy potrhat.

Definice humoru neexistuje, a přece snad každý z nás přesně ví, co je směšné a co není. Přesněji řečeno, které vtípky mu humorné připadají a které mu naopak připadají nechutné, odporné, primitivní, urážlivé, znesvěcující a tak dál. To už musí být, aby o sobě někdo prohlásil "Nemám smysl pro humor". O to častěji podobné soudy vynášíme o lidech, kteří nám nejsou sympatičtí.

Teď ale mluvím o Evropě v jednadvacátém století. V jiných dobách a na jiných místech to může být docela jinak.

Stephen Leacock, velký humorista, se v jedné ze svých statí zamýšlel nad humorem. Konkrétně nad tím, čemu se lidé nejraději smějí a jak jemný nebo naopak vulgární musí být vtip, aby ho pochopil a považoval za vtipný průměrný člověk. Došel k závěru, že čím je člověk civilizovanější a inteligentnější, tím jemnější vtípky se mu líbí. Čím je naopak primitivnější, s tím větší radostí se zasměje vtipům, ve kterých někdo utrpí škodu nebo si ublíží. Leacock si prý dovedl představit, jak se pralidé shromáždili u díry v ledu, do které právě zahučel jeden z jejich tlupy, a strašlivě se chechtali. Je zřejmé, že civilizaci pralidí nepovažoval za nijak sofistikovanou.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Několikrát jsem se dočetla i doslechla, že se prý tálibánci při popravách často radostně smějí. Ne z rozpaků nebo že by snad nevěděli, co je to smrt. Prostě jim způsob, jakým se popravený hroutí k zemi, jak visí na provaze nebo jak mhouří oči před kamením, připadá ohromně legrační. To by odpovídalo jednomu z pokusů o definici humoru – že nám totiž může připadat humorné utrpení druhého a taky že v humoru je často obsažený pocit triumfu, vítězství nad nepřítelem. A podle definice Stephena Leacocka by to neříkalo nic dobrého o stupni jejich civilizace. Pro ně to ale nejspíš je vynikající vtip. A člověku, který se při podobných příležitostech nesměje, ale jímá ho hrůza, nevyčtou, že "nemá smysl pro humor" jen proto, že to s sebou v jejich kultuře nenese žádné stigma.

Naopak: mí kolegové, afghánští řidiči taxíků v Londýně, do Anglie bez výjimky dorazili s přesvědčením, že smát se je špatné, že je třeba se ovládat. Po pár měsících nebo letech pak v sobě někteří rozvinuli vynikající smysl pro humor – tedy pro ten druh humoru, který se nám v jednadvacátém století v Evropě líbí. Určitě ho v sobě měli už předtím, jen se přestali bát ho projevovat. Vysmívali se dokonce i sami sobě, cosi, co ani v Evropě mnoho lidí nedovede. Je jasné, že islám má tendenci smysl pro civilizovaný humor v lidech ubíjet.

A humor časopisu Charlie Hebdo? Ano, souhlasím s kritiky, kteří tvrdí, že byl občas až trochu příliš drsný a pichlavý. Ale vždyť se karikaturisté strefovali do všech bez rozdílu – do křesťanů právě tak jako do muslimů. Všechny ostatní "oběti" vtipů se možná naštvaly nebo napsaly šéfredaktorovi rozhořčený dopis. Nikdo jiný nevzal mašinkvér a nešel je zabít.

V civilizovaném světě, tak jak si ho představujeme v jednadvacátém století v Evropě, se žádný vtip, byť byl jakkoli mizerný, netrestá smrtí.

A myslím, že hysterická reakce (některých) muslimů na popichování ze strany časopisu svědčí, kromě jiných věcí, o velké síle humoru.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru