Také letos bude umění součástí Světového ekonomického fóra, které zítra začíná ve švýcarském Davosu. Podle šéfa kulturního programu fóra Nica Daswaniho je umění v dnešním světě potřebnější než kdykoliv předtím. Daswani to uvedl v článku pro server Huffington Post, kde dále popsal hlavní uměleckou instalaci fóra. Tou budou interaktivní portréty uprchlic od australské umělkyně Lynette Wallworthové nazvané Evolution of Fearlessness (Evoluce odvahy).

Projekt je určený vždy pro jednoho návštěvníka, který bude muset vstoupit do zatemnělé místnosti. Na stojanu před sebou spatří knihu, jež ho v rychlosti seznámí s příběhy několika uprchlic z Afghánistánu, Súdánu či z Iráku, na nichž bylo spácháno násilí. Následně divák přistoupí ke skleněné stěně a přiloží na ni ruku. V tu chvíli se spustí projekce a na opačné straně skla se zjeví obraz jedné z žen, která skrze tento "videoportál" přiloží svoji ruku na dlaň diváka. Pak obraz začne vyprávět.

Některé z uprchlic, jež jsou ve videu natočené, si prošly koncentračními tábory, jiné přežily válku, další byly znásilněné či mučené. "Tyto interaktivní portréty uprchlic oslavují schopnost člověka přežít i v nejtěžších situacích," napsal kurátor Daswani, podle něhož nyní svět zažívá nejhorší uprchlickou krizi v dějinách.

"Ženy bývají jako oběti nejčastěji znázorňovány ve válečných konfliktech, ale já jsem se pouze na válku nezaměřila," vysvětlila autorka projektu v doprovodném videu. "Chtěla jsem zprostředkovat nejsilnější příběhy, které znám, a zdůraznit, že některé z nich měly šťastný konec," dodala Wallworthová.

Instalace Evolution of Fearlessness byla poprvé k vidění před čtyřmi lety na festivalu v anglickém Brightonu. Tam ji na program zařadila barmská opoziční politička a laureátka Nobelovy ceny míru Su Ťij.