Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu zlepšila, a to už třetí měsíc za sebou. Dostala se tak na nejvyšší úroveň za téměř rok. K růstu přispěly zejména nízké ceny ropy a slabší kurz eura, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Údaje posilují naděje na zrychlení růstu největší evropské ekonomiky, na které je závislá i řada českých podniků.

Index důvěry v německé hospodářství v lednu stoupl na 48,4 bodu z prosincových 34,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února a zároveň překonal očekávání ekonomů. Ti podle ankety agentury Reuters počítali s mnohem mírnějším nárůstem, a to na rovných 40 bodů.

Spolkový statistický úřad minulý týden oznámil, že německá ekonomika loni podle předběžných údajů stoupla o 1,5 procenta, což představuje nejrychlejší růst za poslední tři roky. V samotném čtvrtém čtvrtletí se však hrubý domácí produkt zvýšil jen o zhruba čtvrt procenta.

Německá vláda nyní podle zdrojů agentury Reuters zvažuje, že zvýší odhad letošního hospodářského růstu až na 1,5 procenta. Loni v říjnu vláda předpověděla, že ekonomika letos stoupne o 1,3 procenta.

Německá ekonomika zahájila loňský rok silným růstem, v průběhu roku se ale jen těsně vyhnula recesi. Ta se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Německou ekonomiku loni zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad ale měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska.