Nejstručnější a zároveň nejvýstižnější hodnocení letošní Zprávy o stavu Unie, kterou v noci přednesl ve Washingtonu Barack Obama, lze na nalézt na blogu Williama Galstona, politologa Brookings Institution. „Byl to silný, jasný a stranický projev,“ napsal Galston a všechny tři přívlastky přesně sedí.

Předem jsme věděli, že Obama bude mluvit z pozice prezidenta země, jejíž ekonomika v loňském roce definitivně překonala následky recese, vrátila se k solidnímu hospodářskému růstu a obnovila v krizi ztracená pracovní místa. Obama si ovšem toto vše přivlastnil mnohem robustněji, než asi mnozí očekávali. Jeho projev – v obsahu i v prezidentově vystupování – byl demonstrací politické síly, která nepochybuje o svých metodách a cílech.

„Verdikt je zřejmý,“ řekl Obama ke svému přesvědčení, že jeho ekonomické recepty fungují.

Předem jsme také věděli, že směrem do budoucnosti bude základní náplní Obamova projevu pomoc americké střední třídě. Prezident ovšem už sotva mohl mluvit jasněji, když uvedl: „A tak uzavřeme mezery, které vedou k nerovnosti tím, že jednomu procentu na vrcholu společnosti umožňují neplatit daň ze svého shromážděného bohatství. Potřebujeme takové daňové zákony, které pracujícím Američanům pomohou, aby se stali součástí nové ekonomiky.“

Nové zdanění nejbohatších Američanů, kterým chce prezident získat peníze na pokrytí daňových úlev a bezplatného vyššího vzdělávání pro střední a chudší vrstvu, prezident nazývá „férovou možností“, aby každý jeden z Američanů mohl profitovat z ekonomické prosperity celé země.

Jenže republikáni v tom vidí přerozdělování, které jde proti základním principům americké společnosti. A právě proto snad vůbec nejvíce platí poslední z výše zmíněných přívlastků. Byl to projev vrcholně „stranický“, jehož klíčové návrhy nemají šanci projít republikány ovládaným Kongresem.

Noční Zpráva o stavu Unie tak byla spíše zprávou o sebevědomém prezidentovi, který se rozhodl, že předurčí agendu souboje o Bílý dům v roce 2016. On sám sice už kandidovat nebude, ale právě otázka, jak zajistit, aby se velké ekonomické a společenské bohatství Spojených států spravedlivěji dělilo mezi jednotlivé vrstvy společnosti, bude jednou z klíčových otázek.

Obama a jeho demokraté už svoji vizi předestřeli, na republikánech teď je, aby předestřeli tu vlastní. Držte si klobouky, kampaň 2016 právě začala.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se