Zahalené sněhem začalo ve středu ve švýcarském Davosu čtyřdenní zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vystoupí na něm významní představitelé států z celého světa, ekonomové, podnikatelé i akademici. A operní zpěvák Andrea Bocelli.

Ústředním tématem letošního 45. ročníku je hledání "nových řešení", která by měla obnovit hospodářskou i politickou důvěru a stabilitu. K tématům prvního dne patřilo například vedení v krizi, přizpůsobování energetických společností současné nejisté situaci nebo debata o tom, jak Čína svými investicemi ovlivňuje zahraniční průmysl.

Vystoupil také ukrajinský prezident Petro Porošenko, italský premiér Matteo Renzi nebo turecký předseda vlády Ahmet Davutoglu.

Událost se samozřejmě už od prvních hodin odráží i na sociálních sítích. Převážně na Twitteru zveřejňují postřehy přímí účastníci v Davosu. Ale i odpůrci švýcarského setkání.

Jen během středy, do 18.00, napsali lidé po celém světě zhruba 30 tisíc tweetů, které se týkaly Světového ekonomického fóra. Nejvíce jich přicházelo z USA a Velké Británie, na třetím místě se střídají Švýcarsko a Indie. Celých 65 procent tweetů napsali muži a skoro 90 % z příspěvků bylo neutrálních. Statistiky zveřejnili pořadatelé.

Jedním z nejaktivnějších i nejvlivnějších účastníků davoského fóra na Twitteru je americký ekonom Nouriel Roubini, který v minulosti předpověděl krizi z roku 2008. Na síti si aktuálně stěžuje, že nemá čas na lyžování, protože program fóra ho zaměstná každý den až do neděle, a to od sedmi ráno do čtyř hodin ráno následujícího dne.

Z jakých zemí jsou účastníci letošního fóra? Organizátoři nabízejí infografiku.

Ukrajinský prezident vystoupil v Davosu ve středu odpoledne se svou přednáškou o budoucnosti Ukrajiny. Kromě toho také stihl hovořit s šéfem OECD, který mu přislíbil, že organizace je připravena rozšířit s Ukrajinou spolupráci. Porošenko se kvůli vážné situaci ve své zemi rozhodl návštěvu ekonomického fóra zkrátit.

Redaktorka sociálních sítí agentury Reuters obdivuje horský vlak v Davosu. Prý je lepší než americký zábavní park Cedar Point.

Cedar Point has nothing on the Davos mountain train.

Fotka zveřejněná uživatelem Cassandra Garrison (@cassandragarrison),

Bezpečnost v Davosu má největší prioritu, každého příchozího musela policie zkontrolovat. Na 2500 účastníků je ve městě 5000 mužů z armády, policie či ochranky.

Přednáškovými sály Davosu tradičně zní odvážná slova. Ve středu to odstartoval mimo jiné šéf firmy Cisco Systems John Chambers, který prohlásil, že "každá firma bude útokem hackerů, každá země bude útokem hackerů". K debatě o digitální bezpečnosti přispěl i ukrajinsko-americký informatik Max Levchin, který řekl, že "v současnosti máme nejvíc strhující dobu v historii, kde data jsou měnou". 

Ne všichni jsou však ze setkání světových představitelů v Davosu nadšení. "Na světovém ekonomickém fóru se potkají fenomenálně bohatí a diskutují o tom, jak by mohli být ještě bohatší," píše například britský manažer Jonny Coxon. V dalších příspěvcích si stěžuje třeba i na cenu lístku na fórum nebo také na množství soukromých letadel na davoském letišti.

"1700 soukromých letadel míří do Davosu na setkání o řešení klimatických změn. Ta řešení by měla být radši dobrá!" píše na Twitteru Olav Kjørven, ředitel spolupráce s veřejností v Unicefu. Reaguje tak na články v médiích, které upozornily, že ačkoliv se má na světovém fóru řešit problém znečištění, jeho účastníci se tam dopravují velmi neekologicky.

Jen 17 procent účastníků Světového ekonomického fóra jsou ženy, zatímco cíl byl 20 procent, upozorňuje redaktorka CNN Ivana Kottasová. Před třemi lety se organizátoři fóra v čele s jeho zakladatelem Klausem Schwabem zavázali, že zvýší počet žen v publiku i na pódiu. Jako kvótu si stanovili právě 20 procent.