I přes optimismus, který zavládl po podepsání dohod o ukončení bojů na Donbasu, bude otázkou, nakolik dohody budou v praxi dodržovány. Všichni mají v paměti dohody ze září 2014, které byly velmi podobného znění, ale na reálnou situaci neměly žádný vliv. Snad všechny komentáře, které byly po podpisu dohody, mířily tímto směrem. Nutno říci, že i přes vize, že konečně válka skončí, úskalí není zrovna málo.

Dohoda má celkem třináct bodů, z nichž některé vzbudily jen málo kontroverzí, jiné byly velmi problematické. Z těch asi nejméně problémových šlo o takové body, jako bylo přerušení bojů (byť až 15. února), všeobecná amnestie pro účastníky bojů (velmi zjednodušeně) či monitoring příměří. Mezi ty méně problematické patřila humanitární opatření či obnovení fungování bank, sociálních výplat na povstaleckém území.

O něco problematičtějšími byly body o stažení těžkých zbraní na vzdálenosti 50 a více kilometrů od linie, kde se v současné době linie střetávají (pro ukrajinskou stranu) či od linie ze září 2014 (pro proruskou stranu). Největší spory pak vyzvaly takové body, jako je kontrola hranic mezi oblastmi, které v současné době Kyjev neovládá, a Ruskem či o autonomii obou teritorií. Výsledný dokument tak sice nemluví o autonomii pro obě území, ale jen o “decentralizaci” Ukrajiny. V jiném bodě mluví o právu obou teritorií navazovat kontakty se sousedními subjekty Ruské federace.

Zde se ale dostáváme k dalšímu problému, který mohou dohody přinést, a to přece jen rozdílné chápání některých pojmů. Mluví se například o volbách do místních samospráv, ale i ty mohou vypadat různě. Stačí si jen vzpomenout na “referendum” v separatistických regionech v květnu, které ani v nejmenším nesplňovaly ani minimální evropské standardy.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Dalším problémem může být i představa o finanční pomoci, o pravomocech místních samospráv atd. Všechny tyto body mohou vzbuzovat třenice a také pravděpodobně budou. Jiný bod zase mluví o odzbrojení nezákonných formací, aniž by je ale nějak definoval. Co všechno tak bude považováno za “nezákonnou formaci”? Popřípadě, jak se v dohodě také uvádí, co bude považováno za zahraniční vojenské formace? Rusko tvrdí, že na území Ukrajiny žádné jednotky nemá, že jsou tam jen dobrovolníci a dovolenkáři. Na ně by se tedy dohoda nevztahovala?

Největší obavy všech zainteresovaných politiků ale samozřejmě budí prostý fakt, že střelba ani po 15. únoru neustane, že se obě strany budou i nadále obviňovat z porušování příměří. Nedůvěra je mezi oběma stranami velká, prakticky jakýkoli výstřel může vše zhatit. I proto je reakce všech státníků tak zdrženlivá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru