Série lavin, které v noci na středu spadly v několika provinciích na severu Afghánistánu, připravila o život nejméně 108 lidí. Novou bilanci obětí zveřejnil zástupce místního úřadu pro zvládání katastrof. Nejtragičtější následky měl pád laviny v provincii Pandžšír, kde podle guvernéra Abdula Rahmána Kabírího pod masou sněhu zahynulo 90 lidí.

V Pandžšíru lavina spadla v horském údolí v pohoří Hindúkuš, asi 200 kilometrů severně od metropole Kábul. Zasypala asi stovku domů. Na místě od časného rána pracují záchranáři, kteří se s pomocí lopat i holých rukou snaží dostat k těm, kdo mohli pod sněhem přežít. Zatím ale ze závalu vyprostili jen mrtvá těla.

"Snažíme se najít přeživší, ale chybí nám těžká technika a další prostředky na to, abychom je mohli vyprostit," postěžoval si šéf místní policie médiím.

Úřady původně informovaly o třech desítkách mrtvých, pak ale začal počet obětí narůstat. Přibývaly i informace o dalších lavinách na jiných místech země. Podle Kabírího zahynuli čtyři lidé pod závalem sněhu v provincii Laghmán, jeden člověk přišel o život v provincii Nangarhár a šest osob v provincii Bámján.

Dosud poměrně mírnou a suchou zimu v Afghánistánu přerušila silná sněhová bouře, která během posledních 48 hodin zasypala značnou část státu. Sníh zcela zablokoval důležitou spojnici mezi metropolí a severem země, která prochází Salanžským průsmykem. Poškozeno bylo i vedení vysokého napětí, kterým do země proudí elektřina ze sousedního Tádžikistánu. Metropole Kábul proto od rána zažívá dlouhé výpadky dodávek proudu.

Laviny nejsou v horských oblastech země nijak výjimečné. Například v roce 2012 spadly během března na severovýchodě Afghánistánu hned dvě laviny za sebou: první usmrtila 50 lidí a druhá 45. Jednu z největších tragédií tohoto druhu zažila země v roce 2010, kdy si sesuvy sněhu v Salanžském průsmyku vyžádaly nejméně 171 mrtvých.