Zahraniční obchod Česka v lednu skončil podle předběžných výsledků v přebytku 17,3 miliardy korun, meziročně tak byl vyšší o 1,8 miliardy korun. Výsledek příznivě ovlivnil především obchod s minerálními surovinami, u kterého se meziročně snížil deficit o 7,2 miliardy Kč. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.

Vývoz tuzemských firem se v lednu v meziročním srovnání zvýšil o 4,9 procenta a dovoz o 4,5 procenta.

Na celkové bilanci obchodování se zahraničím se vedle minerálních paliv kladně podepsalo i meziroční snížení schodku v obchodu se surovinami. Naopak nepříznivě se podle statistiků vyvíjel obchod se stroji a dopravními prostředky, kde klesl přebytek o 4,1 miliardy Kč. Přebytek se ale snížil i obchodováním s průmyslovým spotřebním zbožím a s polotovary a materiály, u chemických výrobků se prohloubil deficit.

Výsledek je podle analytika ČSOB Petr Dufka zklamání. "Nešlo pouze o slabší tempo exportu, ale i o velmi symbolický nárůst přebytku obchodní bilance. Díky levné ropě se dal totiž čekat výrazný propad dovozu a následně podstatné navýšení kladného salda obchodu."

Trend růstu přebytku zahraničního obchodu by ale na druhou stranu měl růst i v dalších měsících. "Minimálně by měla pomoct levnější ropa a zemní plyn. Spoléháme rovněž na vývoz aut a elektrických zařízení, které přinesou další nové rekordní přebytky obchodní bilance," dodává Dufek.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil přebytkem 63,8 miliardy Kč, což bylo meziročně o 8,9 miliardy více. Schodek obchodu se státy mimo unii se zvětšil o 6,5 miliardy na 44,9 miliardy korun.

Německý vývoz klesal nejrychleji za pět měsíců

Export z Německa se v lednu meziměsíčně snížil o 2,1 procenta po prosincovém nárůstu o 2,8 procenta. Zaznamenal tak nejprudší pokles za pět měsíců. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad. Údaje jsou sice nepříznivým signálem pro vyhlídky německé ekonomiky, ta by však podle analytiků měla v příštích měsících těžit hlavně ze slabého eura a levné ropy.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že lednový pokles vývozu bude činit pouze 1,5 procenta. Import se v lednu snížil o 0,3 procenta, ačkoliv analytici počítali s půlprocentním růstem. Obchodní přebytek se snížil na 19,7 miliardy eur (538 miliard Kč) z prosincových 21,6 miliardy eur.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,6 procenta, letošní růst odhaduje německá vláda na 1,5 procenta.

Hlavním motorem růstu německé ekonomiky byly v loňském roce výdaje domácností, které nyní podporuje příznivá situace na trhu práce a výrazný pokles cen ropy.

Podle analytika Stefana Kipara ze společnosti BayernLB jsou nyní vyhlídky příznivé také pro zahraniční obchod. "Slabé euro by mělo podpořit export. Nízké ceny ropy navíc podporují ekonomiku mnoha obchodních partnerů Německa, z čehož by měl německý export také těžit," řekl.