Británie požádala o připojení k chystané Asijské investiční bance (AIIB), která má pomáhat financovat infrastrukturní projekty v Asii. Připojení k AIIB pomůže zemi podpořit obchodní vztahy s Asií, uvedl podle agentury AP v prohlášení ministr financí George Osborne. Washington novou finanční instituci vnímá jako konkurenci vůči zavedeným organizacím jako Světová banka.

Vznik Asijské banky pro investice do infrastruktury (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB) navrhla v roce 2013 Čína. Nová mezinárodní investiční banka by měla poskytovat úvěry na výstavbu silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být Čína, která slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu, který má činit 50 miliard dolarů (1,29 bilionu korun).

Zájem o členství v bance zatím kromě Pekingu vyjádřilo 21 dalších zemí včetně Indie či Nového Zélandu. Britské ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že se tento měsíc připojí k jednáním o struktuře a systému vedení vznikající instituce.

AIIB je jednou z iniciativ Pekingu, který usiluje o větší vliv v oblasti globálních financí a o rozšíření obchodních vazeb se svými asijskými sousedy a rozvíjejícími se ekonomikami v Africe a v Latinské Americe. Spojené státy, jejich blízký spojenec Japonsko, Jižní Korea ani Austrálie v tuto chvíli členy nového klubu nejsou.

Washington již dříve vyjádřil znepokojení, že nová asijská banka bude tolerovat volnější měřítka týkající se poskytování úvěrů nebo finanční transparentnosti a podrývat činnost Světové banky a Mezinárodního měnového fondu.

Britské ministerstvo financí v prohlášení uvedlo, že se pokusí zajistit, aby asijská banka "ztělesňovala nejlepší standardy v účetnictví, transparentnosti a řízení".