Po těžké nemoci zemřel bývalý premiér a sociální demokrat Stanislav Gross. Informaci HN potvrdila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Podle médií trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, při níž nemocní postupně ztrácejí buňky ovládající svalové pohyby. Gross, který byl v minulosti také ministrem vnitra, stál v čele vlády od července 2004 do dubna 2005.

Z politiky se Gross stáhl před deseti lety, kdy odešel kvůli skandálu kolem koupě bytu. "Po odchodu z politiky jsem zažil několik úžasných věcí, v osobním životě jsem měl možnost si hodně narovnat vztahy doma a v duchovním životě jsem taky prošel nějakým vývojem, přijal jsem Krista. Žiju takovým daleko vnitřně svobodnějším životem," řekl Gross v cyklu Expremiéři České televize.

V poslední době se vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O své nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit. Podle informací z médií se ale jeho zdravotní stav postupně výrazně zhoršoval, v posledních měsících svého života se obrátil k víře.

Upřímnou soustrast rodině už vyjádřili například předseda Senátu Milan Štěch nebo prezident Miloš Zeman. Ten mu šel v roce 1996 za svědka na svatbě.

"Je mi líto, že zemřel v pouhých 45 letech a po tak těžké nemoci," uvedl také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Chci vyjádřit upřímnou soustrast jeho manželce, dětem a rodině, pro něž je dnešek nesmírně smutným a těžkým dnem. Budu teď hodně myslet na všechno, co jsme se Stanislavem Grossem v sociální demokracii prožili, a také na naše poslední setkání, které se odehrálo před několika týdny," dodal. Sobotka tehdy o návštěvě nechtěl mluvit, označil ji za soukromou.

"Řekli mi to asi před pěti minutami, takže teď si musím sednout ke stolu a napsat kondolenci, protože je mi to líto," reagoval na úmrtí Grossův předchůdce v čele vlády i ČSSD Vladimír Špidla. 

"Ta zpráva mě velmi zasáhla, protože jsem byl jedním z lidí, kteří s ním blízce spolupracovali," řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Naposledy jsem s ním mluvil před několika měsíci, kdy jsem ho navštívil u něj doma. Debatovali jsme o politické situaci, zajímal se o současné dění ve sněmovně i ve vládě," popsal poslední setkání Hamáček.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Zažil jsem s ním mnoho let v dobrém i ve zlém," napsal na Facebooku místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). "Vždy držel slovo a hodně se věnoval své rodině. Život není spravedlivý. Měl jsem ho, kluka, svým způsobem rád. Věřím, že najde klid v tom politickém nebi," dodal Škromach, který byl v Grossově vládě prvním místopředsedou a ministrem práce a sociálních věcí.

Podle senátora Františka Bublana (ČSSD), který byl za Grosse ministrem vnitra, je škoda, že expremiérova politická kariéra skončila tak brzy. "Měl na to, aby politiku dělal i nadále a dělal ji dobře - možná ještě lépe," řekl Bublan, který byl prý s těžce nemocným bývalým kolegou v občasném telefonickém kontaktu.

"Standu jsem znal prakticky od jeho prvních kroků v sociální demokracii a nemohl jsem přehlédnout jeho talent získávat lidi, schopnost vystupovat," řekl bývalý předseda strany a premiér Jiří Paroubek. Z pozdější doby zavzpomínal, že se prý Gross se stranickou kolegyní Petrou Buzkovou velmi dobře snažili eliminovat dopady politických excesů někdejšího předsedy ČSSD a premiéra, nynějšího prezidenta Miloše Zemana.

ČSSD nyní uvažuje, že svému bývalému předsedovi nachystá "stranický pohřeb", pokud se dohodne s rodinou.

Někdejší strojvedoucí Gross se v 90. letech stal nadějí sociálních demokratů. Od roku 1992 byl poslancem a ve svých 34 letech se stal nejmladším premiérem v historii České republiky.

Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo po pouhých osmi měsících ve funkci. Po odchodu z politiky se věnoval advokacii. Gross je prvním porevolučním premiérem, který zemřel.