Šéf hnutí ANO by investorům na burze rád nabídl akcie řady dosud ryze státních firem. Zmiňuje Lesy ČR, dále vlastníka a provozovatele ropovodů Mero a společnost Čepro, jež skladuje a prodává ropu, a také Letiště Praha, které patří Českému Aeroholdingu. Myslíte si, že by se stát měl zbavovat podílů v těchto společnostech?

Měl by stát privatizovat Letiště Praha a firmy Lesy ČR, Mero a Čepro, jak navrhuje ministr Babiš?

Petr Němec
Petr Němec
advokát
Soukromý vlastník bývá lepší hospodář než stát. Pokud ale hovoříme o strategických podnicích, měl by převážit zájem ČR mít tyto podniky pod plnou kontrolou. Lepšího řízení lze docílit i jinými způsoby. Lepit díry v rozpočtu lze také jinak.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Význam zmíněných podniků je různý. Zejména u privatizace ČEPRO a MERO bych byl obezřetný. Stát se nemůže zbavit vlastnických práv ve takových firmách, aniž by měl jiným způsobem dostatečně zajištěny bezpečnostní zájmy např. v krizových situacích.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Potíž se státními a pseudo-státními (!) podniky je především v tom, že mají neomezenou sílu setrvat na trhu, na kterém už jen překážejí. Obávám se ale, že cílem Babišovy (do)privatizace nejspíš bude nějaký jiný problém.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Obecně není důvod, aby stát vlastnil firmy, ovšem páteřní sítě by nikdy neměl pustit, a to ani částečně. Tedy z jmenovaných Lesy ČR proč ne, letiště - nejsem si jista, Mero a Čepro nikdy.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Otázkou je jak je definován strategický podnik. I u takového podniku je možné nastavit práva hlasovací a práva rozdělování zisku různě a vhodně pro stát i investory. Podnik ve kterém hospodaří a v dozorčí radě sedí politici nebývá moc efektivní.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Privatizovat strategicky významné podniky (např. v energetice) není správné,a to ani menšinově. Stát si zde musí zajistit možnost rychlé akce (bez svolávání valných hromad) a rozhodování podle jiných než ekonomických kritérií. Sem patří MERO i ČEPRO.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Pokud mají dané firmy pro ČR strategický význam, není jejich privatizace na místě ani náhodou. Příjmy státního rozpočtu by se měly zvyšovat systematicky a ne jednorázovými operacemi.
Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik
Zaráží mne, že ministr financí uvažuje nahlas o prodeji části strategických společností na burze a přitom si současně stěžuje na obdobnou situaci v ČEZ. Tvrdí, že část této strategické společnosti neměla být privatizována. Rozporuplné. Jak tedy?
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Vypadá to jako snaha získat to rozpočtu peníze. To by byla úplně špatná motivace.
Nejprve se stát musí rozmyslet, proč tyto firmy vlastní a pokud dobré důvody nemá, měl by je prodat. Metody se pak mohou lišit, prodej na burze není vždy nejlepší.
Ivo Toman
Ivo Toman
školitel
Pokud jde o strategický podnik (ropa), tak ne.
Nahraditelné a nestrategické ano.
Pavel Mertlík
Pavel Mertlík
rektor Škoda Auto VŠ
Ne.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru