Nápad, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV. napsal Daniel Landa, se neujal. Proti se postavili studenti historie, někteří zastupitelé a poté vycouval i sám Landa. Kdo by byl ideálním autorem pro takovou příležitost podle vás?

Ministr Herman chtěl Daniela Landu, kdo by měl složit hymnu na počest Karla IV. podle vás?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Jako mnoho jiných zpráv z Česka se mi i tato jeví jako neškodná absurdita. Jedna hymna by už snad mohla českým národovcům stačit. I to je mimochodem dost špatná písnička.Novou hymnu ČR by mohl napsat Jiří Schmitzer.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Nevidím důvod k hymně, ale má-li být nějaká znělka, leitmotiv oslav či tak podobně, pak navrhuji ustavit nezávislou komisi a vypsat otevřenou soutěž.
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Aby píseň byla hymnou, musí se organicky vžít a "státi" se jí. Opačně to většinou nejde. Je ovšem otázkou, jaký formát oslav se chystá. Reality show? Pivní slavnosti?Sympózium?... Ale jakožto reklama - dobré!
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Proč hned hymna? Chtějí-li organizátoři karlovských oslav nějakou skladbu v žánru znělky, která je doprovodí, ať ji učiní předmětem veřejné soutěže. Tak se může zrodit něco chytrého a osvěžujícího spíš, než je-li tím kdokoli pověřen.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
„Hymna k oslavám 700. výročí narození“, to zní už samo o sobě dost absurdně. To by dokázali snad jedině Maxim Turbulenc.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Proč psát novou hymnu?! Když už hymnu či nějaký zpěv, při němž se stojí a chvějícím se hlasem i srdcem se zpívá, tak chorál "Svatý Václave, vévodo české země..." Ten by snad stačil. Karlu IV. dozajista stačí!
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Vždyť je to jedno. Což se takhle seznámit s celou historií Karla IV., tedy nejen s jeho zásluhami při budování českého státu, ale i s negativními rysy (jako je osud norimberských Židů)? Nechejme už konečně budování legend, není to k ničemu dobré.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Nezamlouvá se mi už samotná myšlenka hymny, natož od Landy. Pokud ale někoho vybrat, tak mladý Karel prožil důležité období na francouzském dvoře. Proto bych nechal hymnu složit a zatancovat Alizée.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Česká umanutost výročími je nepěkná. Co takhle hymna na téma aktuálnější - třeba nefungující stát, sociální vyloučenost, čecháčkovské zapírání masakrů při vyhánění Němců? A jako autora bych prosil někoho vkusnějšího, než je Daniel Landa.....
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Já jsem zásadně proti hymnám. Proč nerealizovat něco smysluplnějšího?
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Karel Gott samozřejmě.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nevím, jestli je taková hymna vůbec nutná. Nebylo by lepší vybudovat něco, co - podobně jako Karlův most či Karlova univerzita - přetrvá věky a bude užitečné mnoha budoucím generacím? Například novou národní knihovnu?
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Určitě některý skladatel vážné hudby. Nejspíše Svatopluk Havelka, kdyby žil - nebo třeba Miloš Orson Štědroň.
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud už má v tomto vesmíru existovat něco jako "hymna k oslavám 700. výročí narození Karla IV.", měl by ji napsat Ivan Mládek.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nepochybuji o tom, že by to zvládli Svěrák s Uhlířem. Když se jim zachce, umějí lyriku (Holubí dům, Voda, voděnka), ale umějí i patetické kousky A největší Čech (poločech) Cimrman by největšímu Čechovi (také napůl) Václavovi jistě rád něco zazpíval.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Proč organizátoři nevyhlásí soutěž? A to otevřenou nejen pro české autory, když už jde o Karla IV.... Ale jeho výročí bude až za rok, letos se ještě důkladně věnujme Janu Husovi, on napsal písně, které se zpívají dodnes.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Daniel Landa stále zastává naconálně sentimentální pojetí. Karel IV je ukázkou pravého opaku, je plně příslušníkem kosmopolitní vysoké aristorkracie a jako takový "otec vlasti". Autora písně opravdu neumím doporučit.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Skutečný hudební skladatel. Jan Klusák.
Ivo Toman
Ivo Toman
školitel
Varhan Orchestrovič Bauer. To, že umí historická témata dokázal ve filmu Goyovy přízraky
Ivo Toman
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru