O tom, jak například zurčení vodopádu kladně ovlivňuje pracovní nasazení, vypovídají výsledky studie vědců z amerického Rensselaer Polytechnic Institute, která byla představena na 169. kongresu Acoustical Society of America v Pittsburghu. Píše o tom italský deník La Repubblica.

Zurčení vodopádu, ptačí zpěv či šumění stromů ve větru: to vše může zlepšit duševní rozpoložení zaměstnanců, zvýšit jejich výkonnost, a navíc chránit jejich soukromí, když například hovoří do telefonu. Ve Spojených státech stále větší počet úřadů používá systémy zvukového maskování tak, že se to, co říkají zaměstnanci, stává na určitou vzdálenost nesrozumitelným, a lidé se tak vzájemně neruší. Tyto systémy projektují experti a bývají instalovány ve stropě. V posledních 40 letech se používaly náhodné maskovací zvuky, téměř vždy elektronické, známé rovněž pod názvem bílý šum.

Tým amerických vědců však nyní prokázal, že maskovací signály inspirované zvuky přírody mohou fungovat zrovna tak dobře, a možná ještě lépe než konvenční zvuky. Badatelé ověřovali svou teorii na 12 dobrovolnících, jimž pouštěli nejrůznější zvuky.

Podle expertů může být pozitivní působení přírodních zvuků využíváno i mimo rámec pracovního prostředí. Například by bylo možné používat zvuky přírody ke zlepšení nálady pacientů v nemocnici, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Produktivitu práce mohou rovněž vylepšit kromě přírodních zvuků také barvy a květiny. Jestliže je pracovní místnost veselá a především zelená, zaměstnanci více pracují. Studii o tom realizoval mezinárodní tým vědců vedených badateli z Exeterské univerzity v Británii. Rostliny a květy dělají zaměstnance šťastnějšími ve srovnání s těmi, kteří tráví pracovní dobu v jednoduchých a méně zelených kancelářích. Produktivita osob pracujících v zeleni se může zvýšit až o 15 procent.

"Náš výzkum ukazuje, že investice do vzhledu úřadu, především jeho oživení několika rostlinami, zvyšuje kvalitu života a produktivitu práce," uvedla vedoucí studie Marlon Nieuwenhuisová.

Jak rostliny na zaměstnance působí? Podle vědců se cítí být více fyzicky, duševně i citově zapojeni do své práce. Zeleň na pracovišti může podle badatelů rovněž snižovat stres, zvyšovat pozornost a zlepšovat celkový stav zaměstnanců.