V neděli se na lánském zámku odehrála debata nejvyšších ekonomických představitelů země. Téměř čtyři hodiny hovořili prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš, guvernér ČNB Miroslav Singer a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok o době, kdy by bylo dobré přijmout euro. Jednoznačný závěr nepadl. Zjevné je, že mezi zúčastněnými panují v této otázce rozpory. Prezident Zeman a premiér Sobotka jsou pro rychlé přijetí. Guvernér Singer proti.

Prezident, premiér, ministr financí a guvernér ČNB se neshodnou, ale troufli byste si vy říci, kdy by Česko mělo přijmout euro?

Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Cokoli, co iniciuje prezident Zeman, nemá rovinu odbornou, ale populistickou. Zavedení eura je jednoduše podmíněno tím, aby vláda o jeho výhodách přesvědčila občany - buď větším osobním angažmá, nebo nějakou kombinací PR a vysvětlovací kampaně.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
I po neděli jsme od eura nejméně 3 roky daleko.Jsme vyspělá,cenově konvergující ekonomika s vysokými vývozy a vazbou na eurozonu.Euro by pomohlo firmám (nepomohlo finančníkům).Možná pokles užití hotovosti oslabí "korunový populismus",u nás vládnoucí.
Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Už jsme měli mít euro dávno, psal jsem o tom mnohokrát a opakovat znova a dokola argumenty, mě už nudí.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Euro bychom mohli přijmout, hned jak eurozóna nabude alespoň některé vlastnosti Mundellovy měnové optimality, například tím, že se rozdělí na svou severní a jihovýchodní část.
Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik
Přijmout euro je v tomto okamžiku pro ČR výzvou do budoucna nikoli okamžitá povinnost. Pro mne je nyní eurohujer mnohem nebezpečnější než euroskeptik. Všem nepopulárním a odvážným realistům: "Díky za každé další dobré ráno s českou korunou".
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Cenová hladina na spol.trhu EU je určená primárně v €. Naše ceny v Kč nutně zahrnují přirážku za riziko kurzu. Intervence navýšila nejistotu i přirážku, devalvace lid neovlivnila. Zisk 4 bank 2013 z FX, hedging: 42mldKč > 1%HDP. Charita zdaněním.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Euro znamená budoucí stabilitu. Proto bychom ho měli přijmout co nejdříve a ve vhodném vstupním kursu. Dvě třetiny Slováků si Euro pochvalují. Navíc jsme dobře připraveni a hospodářsky s nejsilnějším členem eurozóny Německem hodně provázáni.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Měli bychom vstoupit co nejdříve; jen na transakčních nákladech ztrácíme dost, o zmeškaných investicích a omezenich v účasti na rozhodování v EU nemluvě.
Bohužel (a vinou naší rozšířené xenofobie) to dříve než kolem roku 2020 asi nepůjde.
Jakub Seidler
Jakub Seidler
hlavní ekonom ING Bank
Pokud by současná vláda rozhodla o vstupu do ERM II od roku 2017, je nejbližší technicky možný termín přijetí eura 1.1.2020. Pokud bude rozhodnutí na vládě příští, nejbližší možný termín se vzdaluje na rok 2022, a do té doby se toho může hodně změnit
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Prezident, premiér, ministr financí a guvernér ČNB se na tom nedokáží domluvit. To znamená, že euro nepřijmeme ještě hóóódně dlouho. Nicméně by to chtělo alespoň začít nějakou skutečně erudovanou diskusi na toto téma.
Jan Bureš
Jan Bureš
hlavní ekonom Patria Finance a člen ekonomického poradního týmu při krizovém štábu
Česko patří k nejlépe připraveným čekatelům na vstup do eura. Euro má ale po krizi mezi Čechy malou podporu. Česká ekonomika navíc dokáže i bez něj dobře dýchat a má bolavější místa(například ve vzdělávacím systému). Jinak řečeno, není kam spěchat.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru