V posledních letech jsem opakovaně svědkem nepříliš promyšlených úvah na poli české vědy a výzkumu. Stejným směrem má nepochybně nakročeno i aktuální novela zákona o rozpočtových pravidlech České republiky. O co ve stručnosti jde? Návrh novely předkládá ministerstvo financí s cílem snížit náklady na financování státního dluhu. Každý jistě uzná, že jde o bohulibou aktivitu. Vždyť kdo z nás by chtěl plýtvat veřejnými zdroji? Navrhovaná novela proto obsahuje ustanovení, podle nichž by část veřejných výzkumných institucí včetně pracovišť Akademie věd měla povinně podřídit své veškeré účty státní pokladně, respektive převést vlastní finanční prostředky na účty v České národní bance.

V článku se dále dozvíte

  • Návrh, aby veřejné výzkumné instituce včetně pracovišť Akademie věd, musely podřídit své veškeré účty státní pokladně, je jednoznačně špatný.
  • Háček je například v tom, že veřejné prostředky ani zdaleka nejsou jediný zdroj jejich příjmů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru