Elektronická evidence tržeb má být tou největší zbraní proti šedé ekonomice. Jaký je váš názor na Babišův plán - narovná EET podnikatelské prostředí v zemi? Nebo povede k nerovnoměrnému zatížení malých v neprospěch velkých, které nebude mít na výběr daní téměř žádný vliv, jak tvrdí kritici?

ThinkTank: Elektronická evidence ubliží jen živnostníkům, kteří neplatí daně

Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Elektronická evidence tržeb je dobrá myšlenka, určitě se tím zlepší výběr daní. Povyk proti ní tropí ti, kteří nemají čisté svědomí.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
EET je samozřejmě pouze další „operetní“ téma. Pozoruhodné je na něm možná jen to, že o narovnání podnikatelského prostředí se zasazuje ten, kdo sám podniká v oblasti, která je snad ze všech nejpokřivenější.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Stát neumí vybrat daně a tak nutí občany aby si za výběr daně připlatili. Náklady vládu nezajímají. Existující mraky formulářů a výkazů EET zřejmě nezruší. Není impact studie (alternativy, výhody a nevýhody). Proto neumím říci, jak to bude fungovat.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Zase nechápu ten povyk. Informace, na kterou má už dnes finanční úřad právo, bude poskytnuta elektronicky a hned, klidně třeba pomocí mobilu. I v okolí Česka už je to běžné. A čeští hackers se můžou předhánět ve vývoji toho nejlepšího phantomware.
Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik
Jako podnikatel v oblasti cestovního ruchu a restaurací jednoznačně vítám. Nepochybuji o vyšším výběru daní a pročištění trhu. Poctiví jsou nyní znevýhodněni. Vzhledem k podílu "černoty" v těchto odvětvích se nedivím velkému odporu k EET.
Michaela Jorgensen
Michaela Jorgensen
vedoucí advokátní kanceláře
Myslím si, že v Česku se dost nezdravě prosazuje myšlenka, co malý podnikatel či živnostník,to lupič. Živnostník je základem dobře fungujícícho státu, problémem státu jsou krachující pseudo-olygarchové, rozhazovačný stát a nesolidární sociální systém
Jan Drahokoupil
Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
České podnikatelské prostředí je unikátně pokřiveno právě tou ne-příliš skrytou dotací všem, kteří okrádají ostatní neplacením daní. Mnozí živnostníci si pak kvůli této dotaci mnohdy ani nemůžou dovolit nekrást. Náklady na EET jsou dnes minimální.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Chceme-li být úspěšná moderní ekonomika, musíme omezit vyhýbání se daním a jiné švindlíčky. Sice to znamená jisté další náklady, ale daleko horší je upřednostňovat neplatiče. Zničit to může jen ty, jejishž živobytí je na těchto nepořádcích založeno.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Z vlastní zkušenosti vím, že šedá ekonomika je v oblasti služeb, pohostinství i živností je velmi rozšířená. EET určitě přispěje k vyššímu výběru daní a nedomnívám se, že by to i malé podnikatele příliš zatěžovalo nebo dokonce ruinovalo.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru