Soud v Jižní Karolíně v pátek uvalil vazbu na jednadvacetiletého Dylanna Storma Roofa, který v kostele černošské evangelické komunity v Charlestonu na jihovýchodě USA zastřelil devět lidí. Vyšetřovatelům se přiznal a řekl, že chtěl zabíjením černochů rozpoutat rasovou válku. Informovala o tom televize CNN s odkazem na policejní zdroje. Ministerstvo spravedlnosti USA zároveň oznámilo, že Roofův případ vyšetřuje jako možný terorismus.

Roof stanul před soudem jen virtuálně, prostřednictvím videokonference. Promluvil pouze když byl tázán a na otázky soudce odpovídal stručně. Na projevy smutku a zoufalství pozůstalých, kteří jednání soudu přihlíželi, nijak nereagoval a neprojevoval žádné emoce. Dcera jedné ze zavražděných žen s pláčem obviněnému řekla, že mu odpouští.

Americké ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že vyšetřuje Roofův případ jako zločin z nenávisti, ale i jako možný terorismus. "Hodnotíme zločin ze všech úhlů," prohlásila mluvčí ministerstva Emily Pierceová.

Roof byl už několik hodin před soudním líčením obviněn z devítinásobné vraždy a z ozbrojeného přepadení. Soudce James Gosnell prohlásil, že pro obvinění z vraždy nemá právo určit žádnou kauci, pro obvinění z ozbrojeného přepadení ji stanovil ve výši jednoho milionu dolarů (24 milionů korun). I kdyby ji snad nezaměstnaný Roof složil, zůstane ve vazbě.

Roof, který je běloch, se v pátek ke svému činu přiznal a vyšetřovatelům prý řekl, že zabíjením černochů chtěl rozpoutat rasovou válku.

Policisté ve čtvrtek převezli Roofa ze sousední Severní Karolíny, kam po činu uprchl, zpět do Charlestonu v Jižní Karolíně.

V posledních týdnech znovu navázal kontakt s kamarádem z dětství, kterého neviděl pět let. Vykládal mu prý o případu Trayvona Martina, neozbrojeného černošského mladíka, který byl v roce 2012 zastřelen na Floridě a také o tom, že černoši podle něj přebírají vládu nad světem a že je potřeba s tím v zájmu bílé rasy něco udělat. V rozhovoru s agenturou AP to popsal Roofův kamarád Joseph Meek.

Již pár hodin po krveprolití se na veřejnost začaly dostávat první informace o střelci a postupně se vytvářel portrét Roofa jako člověka, který zastával rasistické názory a nejméně dvakrát se dostal do sporu se zákonem. Na svém facebookovém profilu mladý běloch umístil fotografii, na níž je vyobrazen v bundě s emblémy dřívějších rasistických režimů v Jižní Africe a bývalé Rhodesii.

Jak popsal Meek, on a Roof byli na základní škole nejlepšími kamarády. Ztratili spolu ale kontakt, když se Roof před pěti lety odstěhoval. Před pár týdny se mu ale ozval přes Facebook. V minulosti prý se svými přáteli žádné debaty o rase nevedl, nyní ale začal zničehonic mluvit o případu zastřelení Trayvona Martina a o protestech, které se letos v dubnu rozhořely ve městě Baltimore, kde po zatýkání zemřel černošský mladík Freddie Gray.

"Říkal, že černoši přebírají vládu nad světem. A někdo s tím prý něco kvůli bílé rase musí udělat," uvedl Meek. Debatu vedli, když spolu popíjeli vodku. "Říkal, že chce segregaci mezi bílými a černými. Já mu na to odvětil, že tak by to nemělo být, on ale o tom stále mluvil," dodal.

Roof mu údajně rovněž řekl, že použil peníze, které dostal k narozeninám od rodičů, aby si koupil zbraň, a že má "plán". Nijak to nerozvinul, Meek ale měl kvůli tomu obavy. Věděl, že má jeho kamarád v kufru auta pistoli Glock ráže 0.45. Tehdy mu ji prý vzal a schoval v domě. "Nemyslel jsem si, že by něco udělal," uvedl Meek. Když byl druhý den Roof již střízlivý, zbraň mu ale vrátil.

Když se Meek ve středu ráno probudil, Roof spal před jeho domem ve svém autě. Pak jeli společně k nedalekému jezeru, protože ale Roof výlety nemá rád, rozhodl se jít raději do kina.

Meek svého kamaráda pak již neviděl, až do chvíle, kdy se na veřejnost dostaly záběry pravděpodobného střelce z Charlestonu natočené pouliční kamerou. Ihned prý zavolal na policii. "Nebylo to tak, že jsem si myslel, že je to on. Já jsem věděl, že je to on," uvedl Meek.