Po jednání Evropské rady koncem minulého týdne se doslova roztrhl pytel s politickými recenzemi na úspěch či neúspěch české vlády při hájení naší pozice. Vzhledem k tomu, kolik omylů či vědomých dezinterpretací se objevilo v ostrých soudech ohledně závěrů summitu k migraci, dovolím si ty nejkřiklavější uvést na pravou míru.

Co se v Bruselu skutečně dohodlo? Představitelé členských států se shodli na tom, že migrační tlak vyžaduje komplexní reakci. Jejími třemi pilíři bude lepší ochrana hranic EU a důraznější návratová politika (tedy abychom omezili příliv nelegálních imigrantů a rychle vraceli ty, kteří nemají nárok na azyl), užší spolupráce se zeměmi původu (tedy abychom snížili počty těch, kteří zadlužují celé široké rodiny a u pašeráků si kupují sen o lepším životě v Evropě) a posílení solidárních opatření, jež pomohou jak lidem v nebezpečí, tak členským státům, které jsou pod největším migračním tlakem.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?