Na první pohled vypadá bílá látka v rukou Aarona Rowleyho jako kterákoliv jiná. Ve skutečnosti je ale vytištěná novou 3D tiskárnou. Ta umí pomocí speciální technologie vyrobit látku a následně i kousky oblečení. Tiskne sukně, čepice nebo třeba tílka.

Na vývoji tiskárny začala před rokem pracovat trojice amerických inženýrů, která se původně inspirovala technologiemi používanými v laboratořích na tvorbu lidské tkáně. V kuchyni na podlaze tak mladí technici vymysleli tiskárnu, jež dokáže během pár minut upříst vlákna.

Ta se přichycují na požadovaný vzor oblečení. Výroba trochu připomíná namotávání cukrové vaty. "Lidé nám říkají, že to vypadá jako magie. A my s nimi vlastně souhlasíme," říká spoluzakladatel startupové firmy Electroloom Aaron Rowley.

Výsledkem jsou módní kousky, které se dají opravdu nosit. Právě v konečném produktu se tiskárna odlišuje od stávajících pokusů o 3D tisk. Některé firmy sice tisknou oblečení, ale nejedná se o látku v pravém slova smyslu. Jejich výrobky se skládají z jednotlivých komponentů a ty jsou pospojované tak, aby u sebe držely.

 

Electroloom the 3D Fabric Printer

3D tiskárna z dílny Electroloomu by v budoucnu mohla fungovat v oděvních továrnách, kde až patnáct procent materiálu končí nevyužito na podlahách. Při 3D tisku totiž nevzniká žádný odpad a vynález usnadňuje práci. "Jednou z mnoha potenciálních výhod je odpovědnost samotné tiskárny, protože eliminujeme jednotlivé kroky běžné výroby oblečení," uvádí Rowley.

Nové možnosti výroby jsou určené ale i kreativním jednotlivcům, kteří si tak mohou navrhnout módu podle svých představ. "Je opravdu úžasné, že si díky této technologii člověk může něco digitálně navrhnout a výsledný produkt bude odrážet přesně vymyšlené rozměry," uvádí Rowley. Ostatní mohou využít šablony na oblečení.

Vlákna jsou zatím z polyesteru, ale Electroloom hledá další možnosti. Doba tisku jednoho kusu oblečení závisí na jeho typu. Zatím se pohybuje se mezi devíti až čtrnácti hodinami. Rowleymu a jeho kolegům se navíc před nějakou dobou podařilo prostřednictvím crowdfundingového portálu Kickstarter od lidí na projekt získat více než 82 tisíc dolarů, v přepočtu přes dva miliony korun.

Peníze autoři použijí na další vývoj, třeba se zaměří na pružnost, odolnost a barevnost látek. Zatím tiskárna umí vyrobit bílé materiály a tým zkoušel vytisknout i modrou a žlutou látku. Firma Electroloom nenechává tiskárnu zavřenou v laboratoři. Naopak vyzývá zájemce, aby jí s inovacemi pomohli.

Electroloom the 3D Fabric Printer