Po dlouhém mlčení se katoličtí biskupové českých a moravských diecézí vyjádřili k naší pomoci migrantům, kteří prchají před Islámským státem. Při slavnosti na Velehradě vydali prohlášení, v němž vyzvali farnosti, aby mezi sebe přijaly rodiny křesťanských běženců. Proč jen křesťanských, to se z poselství nedozvíme. Tím spíš by měli biskupové vysvětlit, proč vyzývají věřící k chování, které protiřečí evangeliím hlásaným v kostelích.

Když ministr vnitra Milan Chovanec nabádal, abychom přijímali uprchlíky jen křesťanské víry, asi tím překvapil málokoho. Koneckonců je to levicový politik, odečítající ze rtů voličů. Pokud ale k témuž vyzývají hlavy katolické církve, je to výsměch základním křesťanským hodnotám. Což není v Matoušově evangeliu stále a znovu připomínáno, že povinností věřícího je pomáhat každému bližnímu, který to potřebuje?

Postoj biskupů, jenž okamžitě podpořil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek zavání diskriminací, která je v prostředí církevní charity a pomoci trpícím něčím nepřijatelným. Představme si jen, že by katolická církev v sousedním Bavorsku, kde volby tradičně vyhrávají křesťanští demokraté, podmiňovala svou pomoc Syřanům, prchajícím z rozbombardovaných domovů, jejich křesťanským vyznáním.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Není zrovna příjemné připomínat právě kardinálu Dominiku Dukovi nebo Pavlu Bělobrádkovi samozřejmost, že žijeme v Evropě 21. století. A že evropská kultura se vyvinula i ze Starého a Nového zákona a moderní pojetí lidských práv vychází právě z křesťanské zásady, že před Bohem jsme si všichni rovni.

Pokud čeští biskupové nezmění svůj postoj, pak se ocitnou na štíru nejen s atributy své víry, ale i se základními právními dokumenty Evropské unie, které nepřipouštějí jakoukoliv diskriminaci na základě rasy, národnosti, politického či náboženského přesvědčení.

Stanovisko biskupů je vodou na mlýn xenofobům. Jak se liší od prohlášení iniciativy Islám v České republice nechceme, vyzývající vládu, aby přijímala ohrožené rodiny nemuslimů, ať už křesťanů, jezídů nebo ateistů. Paradoxně Konvička je tady „otevřenější“ než katoličtí biskupové, kteří ve svém poselství zmiňují jen křesťany.
Za situace, kdy i významní představitelé státu přitápějí pod kotlem hysterie, by právě z církve měly znít střízlivé hlasy, že není možné zaměňovat víc než miliardu muslimů s extremisty. Bohužel velehradské prohlášení biskupů zavání spíš tmářstvím minulosti než moderní osvětou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru