Společná měnová politika přivedla Evropskou unii k nejhlubší krizi v její historii. Řecko je "dobrým" příkladem krachu socialistické ekonomiky i slepé uličky eurozóny, která se neúspěšně snaží podřídit ekonomická pravidla politickým cílům.
Příčiny současných řeckých problémů sahají hluboko do minulosti, kdy se zvyšovaly sociální jistoty, rostl vliv odborů a byrokratický aparát. Zvyšování počtu státních zaměstnanců na úkor pracovních míst v soukromé sféře sice zajistil levici voličskou základnu, ale ekonomika se dlouhodobě vyvíjela špatně a v neprospěch sektoru s přidanou hodnotou a inovacemi (např. přes 100 tisíc řeckých vědců pracuje v zahraničí, roční výdaje Řecka na výzkum jsou pouze 0,5 % DPH). Hlavním zdrojem problémů se ale stalo přistoupení k euru v roce 2002, přestože země zjevně neplnila požadovaná kritéria a EU před tím úmyslně zavírala oči.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru