Policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat loňské házení vajec na prezidenta Miloše Zemana jako trestný čin výtržnictví. Je to podle vás správné?

Má policie vyšetřovat házení vajec na prezidenta jako trestný čin, za který hrozí až dva roky vězení?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Normální politik by s tím měl počítat a policie by měla klasická česká udání,na základě kterého jistě celé toto vyšetřování probíhá, ignorovat s tím, že
peníze jsou skutečně dnes potřeba jinde.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Házení starými botami, shnilými rajčaty a vajíčky po politikovi by mohlo veřejnosti napovídat, že ten politik o něco důležitého usiluje. Já bych se tedy spíš bál, že si ty protestanty pěstuje, či dokonce najímá.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Zdá se mi, že celý ten příběh je příznačný pro úroveň společenské komunikace. Na prezidenta - hlavu státu, se vejce neházejí. A policie by měla šetřit např.to, jak je možné, že dálnice na Slovensku rostou násobně vyšší rychlostí než u nás...
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Výtržnictví by to snadno mohlo být. Raději bych viděl, aby si lidé dali vajíčka ke snídani a pamatovali na své politické preference v průběhu voleb. Nespokojenost s prací politiků lze jistě vyjádřit i účinnější a kultivovanější cestou.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Zdeněk Jirotka napsal o muži, který dostal trest za zesměšňování úřadů a pak ještě dodatkový trest za prohlášení, že úřady se zesměšnily samy. Tady se k tomu nachýlilo.
Je otázka - když se to stíhá - zda nestíhat také občany za schvalování atentátu?
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Je především nutné zjistit, kdo ona vajíčka vyrobil, a zda jejich vržením nedošlo k porušení evropské dotace, která směřovala v výrobě POTRAVINY a ne demonstračního předmětu.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Vrhaná vejce s účinkem zpožděným až o osm měsíců jsou nesmírně perspektivní strategickou zbraní. Měli bychom si je dát patentovat.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Celá ta situace, jak je v jedné větě popsaná, je nesprávná. Osobnost prezidenta by měla být taková, aby nedošlo ani k jednomu, ani k druhému.
František Fuka
František Fuka
publicista
Domnívám se, že házet na kohokoliv vejce je nepřijatelné a pokud to někdo záměrně dělá, měl by za to být nějak potrestán. NEDOMNÍVÁM SE, že při takové situaci hraje roli to, jakou funkci cíl házení zastává a jakou k němu má jaká část národa úctu.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Myslím, že ne. Házení věcmi, které neublíží, po politicích, je osvědčená tradice, zcela nenásilná.. Někdy je to jediný způsob, jak jim účinně sdělit, že lid není s jejich službou vlasti spokojen.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Takovéto demonstrace zatím nejsou skutečně nebezpečné. "Orgány činné v trestním řízení" i soudy mají dost jiné, skutečné práce. Těm ať se raději věnují. "Malé věci řešte ruky mávnutím,/ nedopadnete tak jako Škrhola,/ nebudou Vás považovat za ...."
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Neschvaluji házení vajec na prezidenta, ale pokud to policie hodnotí stejně jako nedávné napadení ženy, kterou agresor srazil na zem a kopal (a za to je dle policie též stíhán pro výtržnictví), je někde velká chyba.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Prezident Zeman si drsnou reakci veřejnosti svou politikou zasloužil. Politik musí počítat s takovými reakcemi. Hranicí je skutečný fyzický útok způsobily ublížit. Proti němu je nutno ústavního činitele chránit.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Hledání hranic je těžké.Mne více znepokojují oprátky a šibenice na nedávných demonstracích.Mají šířit nenávist a strach.Policie prý proti nim zasáhnout nemá.Vajíčka na presidenta nevítám, nehážu :-) Naštvaní části lidí na něj ale chápu,důvody mají.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pokud by to bylo správné, pak je pozdě. Teď je to už bez účinku. Trestat se má hned. Důstojnost ale může zachovat jedna i druhá strana. Vajíčka bych neházel. Je jich škoda. A pan Zeman měl odejít, ale on si to zjevně užíval. Koho pak chcete trestat?
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Zmatené právní kvalifikace a dlouhý čas od události ponechají jen neblahý pocit pomsty. V právním státě by byl prezident třeba neoblíben, ale respektován kvůli svému úřadu. Nikdy by nelhal a jeho chování by nedávalo příčinu rozhořčení.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru