Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dal armádě tři měsíce na to, aby zlikvidovala radikální skupinu Boko Haram, která má od roku 2009 na svědomí životy asi 15 000 lidí. Působí nejen v Nigérii, ale i v okolních státech. V noci na čtvrtek v Kamerunu její příslušníci zavraždili šest lidí.

Boko Haram se hlásí k radikálům z organizace Islámský stát a v Nigérii bojuje šest let. Z domovů kvůli ní odešlo na 1,5 milionu lidí.

Buhari je v úřadu prezidenta od května a ve volební kampani mimo jiné slíbil, že se s Boko Haram vypořádá.

Ve čtvrtek před armádními veliteli řekl, že musí shromáždit vojsko, spolupracovat se sousedními státy a koordinovaným postupem "do tří měsíců dospět ke kýženému cíli - k likvidaci povstalců".

V polovině července Buhari odvolal velitele pozemních sil, letectva i námořnictva a jejich nástupci ve čtvrtek skládali přísahu.

Boko Haram v minulých týdnech spáchala několik sebevražedných atentátů. Od Buhariho nástupu do funkce zemřelo v Nigérii při jejích útocích na 900 lidí. "Aktivity této skupiny a nerozvážných osob slepě ničí životy i majetek našich občanů a narušují život milionům Nigerijců," sdělil Buhari.

Nigérie se s Čadem, Kamerunem a Nigerem dohodla na sestavení společné jednotky, která bude proti Boko Haram bojovat. Má mít zhruba 8700 vojáků a měla by být nasazena v nejbližších dnech.

V poslední době se členové Boko Haram přesunuli do Kamerunu a v noci na čtvrtek napadli jednu z tamních vesnic. Šesti jejím obyvatelům podřízli hrdla. Armáda ale rychle poslala na místo své lidi, kteří 12 teroristů zabili. Plukovník kamerunské armády Didier Badjeck oznámil, že v boji byl zraněn jeden kamerunský voják, který svým zraněním později podlehl.

Kamerun má kvůli Boko Haram na hranici s Nigérií tisíce vojáků, ani tak ale nedokáže přeshraničním útokům zabránit.

Minulý týden teroristé z jedné kamerunské vesnice na severu unesli 100 lidí a zabili tam osm osob.