Radikální hnutí Islámský stát (IS) v úterý zveřejnilo propagační snímky, na nichž jsou údajně jeho bojovníci ukládající nálože do Baal-Šaminova chrámu a zničení této nejcennější památky z komplexu antických ruin středosyrského města Palmýra.

Fotografie, jejichž pravost nelze podle agentury AP ověřit, zveřejnili na sociálních sítích přívrženci IS.

Na fotografiích jsou prý vidět bojovníci IS nosící výbušniny a kladoucí je do nitra chrámu. Další malé nálože jsou rozmístěny okolo chrámu a sloupů. Následují snímky šedého kouře stoupajícího nad chrámem, pořízené z větší vzdálenosti, a nakonec obrázky trosek 2000 let staré památky. Jeden z titulků hlásá: "Úplné zničení pohanského Baal-Šaminova chrámu".

Fotografie podle AP nasvědčují tomu, že radikálové chrám vyhodili do povětří minulou neděli, měsíc poté, co ho obehnali výbušninami. Některé zprávy přitom hovořily o tom, že chrám padl už minulý měsíc. Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová v pondělí jeho demolici označila za "další válečný zločin a značnou ztrátu pro syrský lid i pro lidstvo".

Chrám byl poškozen již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí. Jeho poškození před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.

Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Minulý čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.