Právě končí první poločas funkčního období prezidenta Miloše Zemana a už se objevují jména možných kandidátů do příští přímé volby hlavy státu. Například senátoři Zdeněk Škromach a Jaroslav Kubera nebo ministr obrany Martin Stropnický. Koho byste dnes do prezidentské volby navrhovali vy?

V poločase prvního funkčního období prezidenta Miloše Zemana se už objevují jména nových kandidátů. Koho byste ale nominovali vy?

Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
Kandidátem na prezidenta by po tomto narcisovi měla být 0, či 1, či věc... třeba stůl... Protože úcta k autoritě zmizela.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Kateřina Šimáčková, Vojtěch Šimíček, Josef Baxa. Jsou to osobnosti, které by mohly dát funkci prezidenta to, co se z Prahy přestěhovalo do Bratislavy - důstojnost a odvahu říkat nepopulární, ale pravdivé věci, stejně jak to dělal Masaryk.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Chtěl bych tímto poprosit české zákonodárce, aby tuto nepotřebnou funkci, kam se zřejmě bude neustále kvalifikovat někdo z nejstrašnější dvojice Zeman - Klaus, ještě v tomto volebním období zrušili. Děkuji.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím, že by to měla být osobnost, která se příliš nezamotala do politiky a politikaření která tudíž zůstala mravně celistvá. V minulé volbě to pro mne byla Táňa Fišerová.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Má to být, a věřím, že bude, vzdělaný mladý člověk, někdo, kdo rozumí světu a ví, že naše země ke světu patří, praktický humanista, ne profesionální politik. Šimon Pánek? Ano, Šimon Pánek.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Pěkné by bylo, kdyby nám na příští funkční období Slováci půjčili pana Andreje Kisku. My bychom jim ho pak zase vrátili.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Očekávám mediálně extrémně zajímavý souboj Zeman vs. Babiš, ve kterém zůstanu na straně dnešního presidenta.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Šimona Pánka. Dokázal se svou neziskovou organizací Člověk v tísni pomáhat účinně nejen v potřebných cizích zemích, ale i v ČR, zvláště programy výuky znevýhodněných dětí či seznamováním školní mládeže s naší minulostí prostřednictvím pamětníků.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Respektované osobnosti, které by navázaly na odkaz Václava Havla: Helena Illnerová, Václav Hampl, Marek Eben.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Co žena? Myslím, že dobrých kandidátek by bylo více...
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Šimon Pánek, Eliška Wagnerová, Jiří Přibáň... a mnoho dalších lidí s pěknými životními příběhy. Problém bude, aby na tu funkci někdo z nich - vesměs mají hodně na práci - chtěl aspirovat.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Můj ideální kandidát zemřel r. 1378. Doporučuji změnu ústavy v tom smyslu, že prezidenti by byli vylosováni ze všech plnoletých občanů. Podobně jako u Krhútů by měli být tři, aby v případě nedostatku vladařských povinností mohli hrát mariáš. Krleš!
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Ta funkce v dohledné době nezmizí, tak ať ji namísto ubrečených dědků obsadí mladší generace. Někdo jako Šimon Pánek, který beze slov dokázal víc, než kdo jiný. Za posledních dvacet let on a Člověk v tísni dokázali neuvěřitelné věci - bez vytahování.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Otázkou je, zda ČR institut prezidenta vůbec potřebuje? Pokud ano, tak je namístě inventura nastavení jeho pravomocí a odpovědnosti. Ať je prezidentský úřad jasně definován. Jeho pojetí by nemělo vstávat a padat s příchodem nového prezidenta.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Andrej Babiš by měl nominovat Lubomíra Štrougala. Určitě by spolu vytvořili dělný tým!
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Osobní představy mohu mít jakékoliv, ale z pragmatického hlediska je nutné, aby se našel kandidát přijatelný pro široké spektrum voličů z levé i pravé strany spektra, z velkých měst i venkova. Jinak skončíme s tím, co máme teď, nebo něčím podobným.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
To je téma mnoha debat v mém okolí, takže já jméno mám: teoretik práva a sociolog Jiří Přibáň.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Na jméno je příliš brzy: jedním z předpokladů je, že si kandidát skutečně přeje prezidentem být,a to si nejlepší kandidát musí asi ještě rozmýšlet. Musí národ sjednocovat (na rozdíl od posledních dvou) a inspirovat,aniž by se vládě pletl do vládnutí.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Nevidím dnes nikoho, kdo by měl potřebnou autoritu a zároveň do toho chtěl za daných podmínek jít. V čele státu by se mi líbila žena, co třeba Helena Illnerová?
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Slovensko ukázalo, že v zemi, jejíž politická reprezentace představuje z velké části problematické osobnosti, je dobré se poohlédnout po vhodných kandidátech či kandidátkách mimo politiku - za předpokladu, že daná osoba netají své názory už nyní.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Tyto osobnosti pro mě nepředstavují hodnoty, které by měl mít president. Já bych navrhoval osobnosti jako jsou lékaři prof. Jan Pirk a prof. Cyril Hoeschl nebo publicista a moderátor Marek Eben. Konec konců Václav Havel také nebyl kariérní politik!
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Navrhuji Annu Šabatovou.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Doufám, že to nebude žádný z uvedených kandidátů. Pořád žiju v naději, že prezidentská funkce má vážný smysl symbolický a prezident by měl mít svou důstojnost a nadhled. Odpovídající osobnost nyní nevidím. Možná je to i chyba médií, že není vidět.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Prezidentem je ten, který na to má. To není výsledek voleb (byť přímých) a následek inaugurace. Nevšiml jsem si, že už máme nějakého prezidenta... Aby to nebyla komedie, uvažoval bych úřad zrušit. Ústavní činitelé se mohou v čele střídat po půl roce.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru