Když se Jean-Claude Juncker loni ujímal funkce předsedy Evropské komise, neskrýval svou ambici udělat z Evropské komise vlivného hráče. Nemohl tehdy tušit, že ve své první „zprávě o stavu unie“ bude mluvit takřka výhradně o jednom tématu – vlně uprchlíků a že se na tomto tématu ukáže, kdo má při jednání uvnitř Evropské unie rozhodující slovo.

Bývalý lucemburský premiér jako zkušený politik a přesvědčený stoupenec evropské integrace definoval současné slabiny Evropské unie, podle něj je v ní málo Evropy i málo unie. Potvrdil tak názor, který převažuje zemích jako Francie nebo Německo, že lékem na současné problémy je nikoliv méně, ale více další integrace.

Po zkušenosti s předluženým Řeckem to platí především pro eurozónu a z nynějších debat o přijímání běženců z oblasti Blízkého východu, hlavně Sýrie, je zřejmé, že se to bude týkat i zemí sdílejících schengenský prostor bez hraničních kontrol.

Řadu Junckerových argumentů a vzkazů nelze přehlížet, například když střední Evropě připomíná, kolik uprchlíků odtud našlo v minulosti útočiště v jiných evropských zemích. Nebo když země jako Srbsko či Albánie upozorňuje, že pokud nebudou přijímat uprchlíky, nemohou počítat, že by byly přijaty do Evropské unie. Varování doprovázely i přísliby, že těm, kdo musí nejvíce zvládat příliv uprchlíků, budou ostatní země Evropské unie pomáhat ze společné pokladny.

Ačkoliv se pozornost soustředila na téma uprchlíků, neměly by uniknout i krátké, a tedy zdánlivě nedůležité zmínky, například když předseda Evropské komise řekl, že daně z příjmů by se měly vybírat tam, kde ty příjmy vznikají. Stačí si připomenout, kolik firem podnikajících po celé Evropské unii daní své příjmy například v Irsku nebo Nizozemsku, aby bylo zřejmé, jak výbušné téma předseda Evropské komise nastolil.

O všem, co Jean-Claude Juncker ve své první zprávě o stavu unie řekl, však platí jedno: o tom, co se stane, jak a které z jeho návrhů, námětů, nápadů se uskuteční, rozhodnou členské země Evropské unie. V případě problému uprchlíků to vidět bude již brzy, příští týden na schůzce ministrů vnitra.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru