Podnikatel a bývalý český premiér Mirek Topolánek už nechce investovat do realit a energetiky. Po dvou a půl letech odchází z investičního fondu European Capital Partners Investment (ECPI), ve kterém prodává svůj 50procentní podíl jednomu ze současných výkonných ředitelů fondu, Michalu Pavlasovi.

"Odprodej mého podílu je plně v souladu s původně nastavenou strategií, v rámci které bylo mým primárním cílem pomoct ECPI využít moji rozsáhlou bázi kontaktů na tuzemské a mezinárodní investory. Interně jsme dospěli k závěru, že jsem tento cíl splnil, a nastal správný čas na prodej mého podílu. Mé aktuální pracovní vytížení mi nadále ani neumožňuje věnovat se naplno jiným projektům," uvedl v tiskové zprávě Mirek Topolánek. Za kolik svůj podíl prodal, bývalý politik neodtajnil.

Investiční skupinu se sídlem U Prašné brány 1 založil Topolánek začátkem roku 2013 spolu s dalším výkonným ředitelem fondu, Tadeášem Trojanem. Zaměřovat se měli na investiční příležitosti ve střední a východní Evropě v energetice nebo strojírenství. Zároveň si dali za cíl stát se jedním z klíčových hráčů na tuzemském realitním trhu přes společnost ECP Real Estate, kterou ECPI také většinově vlastní.

Bezprostředně po založení fondu Trojan pro deník E15 přiznal, že Topolánka potřebuje ve fondu hlavně kvůli jeho kontaktům v byznysu a politice. "Mirka Topolánka znám už nějakou dobu a líbí se mi, jak se dokázal vypořádat s odchodem z politiky a jak se znovu prosadil. Chceme využít jeho zkušeností a kontaktů jak z byznysu, tak z politiky," řekl tehdy Trojan.

Představitelé ECPI zároveň tvrdili, že chtějí vydělávat na dlouhodobém pronájmu kancelářských budov v Česku. Před dvěma a půl lety uvedli, že během 3,5 roku plánují proinvestovat kolem 2,5 miliardy korun s tím, že první realitní transakci uzavřou v polovině roku 2014. Fond však doposud žádnou realitní investici neoznámil, přestože kroužil mimo jiné i kolem některých kancelářských budov v centru Prahy nebo mimopražských retailových nemovitostí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ECPI zároveň začátkem letošního roku vstoupila do srbského tendru na privatizaci tamní státní chemičky HIP Azotara, jedné z největších továren na výrobu minerálních hnojiv a dusíkatých sloučenin v regionu a jediného výrobce čpavku, močoviny a dusičnanu amonného v zemi.

Topolánek je nyní předsedou Teplárenského sdružení ČR. V prosinci 2014 se stal manažerem monopolního slovenského přepravce plynu Eustream. Ten patří do Energetického průmyslového holdingu (EPH), který vlastní podnikatel Daniel Křetínský a finanční skupina J&T. Topolánek v EPH zastává už několikátou funkci. Současně Topolánek spoluvlastní výrobce řídicích systémů pro petrochemii VAE Controls.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru