Bývalý premiér Mirek Topolánek se do politiky vracet nechce. Utlumuje také vlastní podnikatelské aktivity. Dále se chce věnovat práci, která ho nejvíc baví – vysokým manažerským postům ve firemní skupině Energetický a průmyslový holding (EPH) vedené Danielem Křetínským.

"Dostávám od Daniela Křetínského docela výrazné šance, kde mohu zúročit to, co jsem dělal celý život v energetice i v politice. Je to šťastná kombinace, která má řadu výhod a dává mi šanci vydělávat slušné peníze, postarat se o rodinu a současně být užitečný," uvedl Topolánek v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Nejvíce času Topolánkovi zaberou úkoly týkající se slovenského plynovodního operátora Eustream. Tady v polovině roku povýšil – stal se členem představenstva. Na starosti má hlavně projekt nového plynovodu Eastring, jehož cílem je propojit trhy od Německa po Turecko. Slovensko si má díky Eastringu udržet pozici tranzitní země, o kterou by jinak přišlo ve chvíli, kdy Rusové přestanou vyvážet plyn přes území Ukrajiny.

Expremiér též zastává pozici předsedy Teplárenského sdružení ČR a lobbuje tedy za zájmy tepláren. Vládu chválí za návrh prolomit územní limity těžby hnědého uhlí na lomu Bílína. Sám by si přál prolomení limitů i na lomu ČSA, ale uznává, že je lepší malý krok než žádný. "Jsem rád za to, že tato politická garnitura a speciálně ministr Mládek mají odvahu vyřešit aspoň otázku limitů na Bílině," dodává Topolánek.

Dodnes se rád vyjadřuje k politickému dění, ale návrat do vysoké politiky nechystá. "Ani náhodou. Nevím, proč a pro koho bych to dělal. V šedesáti letech bych pro to těžce hledal motivaci. To neznamená, že bych byl spokojený s tím, jak se to u nás vyvíjí," reaguje bývalý premiér z let 2006 až 2009.

Tradiční liberálně-konzervativní pravice je podle Topolánka v rozkladu nejen v Česku, ale prakticky v celé Evropě. "Obávám se, že vítězové příštích voleb v Evropě budou populisti a nejrůznější národovecké a antimigrační strany," varuje v rozhovoru pro Ekonom Topolánek.