Tropické týdny a sucha s koncem prázdnin skončily, spotový kurz koruny k euru nadále připomíná leklou rybu ve vyschlé řece. Kurz si většinu doby hoví na 27,02, kde ho drží intervence ČNB. Centrální banka v červenci koupila do rezerv více než 1 mld. eur. Na první pohled to není tak moc. Pokulhává to za velkou intervencí v listopadu 2013 v objemu 7,5 mld. eur. Avšak připomeňme, že euro-koruna klesla k sedm-a-dvacítce až v druhé polovině měsíce a spotový kurz 27 pouze oťukával. V srpnu a září intervence velmi pravděpodobně zesílily. To naznačují klesající euro-korunové forwardy a nárůst devizových rezerv o cca 4,5 mld. eur v srpnu.

Důvody pro rostoucí aktivitu ČNB jsou nabíledni: kurz koruny je výrazně podhodnocený a efekt velké intervence 2013 se vyčerpal. Lidé z ČNB kurz koruny podhodnocený nevidí. Ale ať si kdo chce, co chce, říká – dosahuje-li země velkých obchodních přebytků a centrální banka intervenuje ve velkém – odkupuje ty přebytky do rezerv, mluví to samo za sebe.

Centrální bankéři rozhlašují, kudy chodí, že čas opustit obranu sedm-a-dvacítky ještě nenastal. A do druhé půlky příštího roku ani nenastane. Ekonomika hezky roste, trh práce se zlepšuje a mzdy zrychlují, ale pro ČNB to zatím není dost. Zvláště když se inflace nechce pořádně odlepit od nuly a levné komodity v příštích měsících inflaci nepodpoří. Představitelé ČNB vypadají ve svém přesvědčení hodně zakousnutí. Budou dost pravděpodobně chtít ukázat konzistentnost své politiky a držet se termínu exitu v druhé polovině 2016 či později.

Kurz euro-koruny by mohl v posledních týdnech na bednu v soutěži o nejlínější měnový pár. Zdání však klame a pod povrchem jsou velké tlaky, které se v posledních dnech projevily v hlubokém propadu korunových forwardů. Kombinace sázek na dřívější exit ČNB z obrany 27, omezené kapacity trhu tyto sázky vstřebat a probíhající intervence ČNB vedou ke skokovým změnám cen forwardů. Kurz na prodej/ nákup eura do korun za 1 rok byl v pondělí až 40 haléřů pod spotovým kurzem, tj. 26,63 vs. 27,03. Korunová sazba ve forwardech na 1M se na čas propadla dokonce až na -4% p.a., slovy mínus čtyři procenta. Tudíž, ČNB se nemusí zabývat, zda snížit svou sazbu do záporu, sazby jsou mnohem níže.

Intervence ČNB na trhu, pokračující závazek 27 do druhé půlky 2016 a skrytá volatilita euro-koruny dávají příležitosti pro importéry nakoupit eura na dalších 6-12 měsíců za kurz hezky pod 27.To se hodí, zůstane-li euro-koruna poblíž 27, ale zejména změní-li se skrytá volatilita ve skutečnou. Ta může přijít, vykoupí-li ČNB velkou část obchodního přebytku a současně rozkýve-li spotový kurz otevírání a zavírání pozic spekulantů. Zavírání neúspěšných sázek na dřívější exit bude znamenat nákup eur / prodej korun na trhu, ne z rezerv ČNB.

Spotový kurz euro-koruny těsně nad 27 a intervenující ČNB může působit uklidňujícím dojmem, jste-li exportér. Ale pozor, zdání klidu klame.ČNB podle slov Vice-Guvernéra Tomšíka poskytuje makro-zajištění zdarma a jak vidno, zatím slib drží. Až však přijde čas, že si ČNB svoje makro-zajištění rozmyslí, může být pekelně těžké zajistit budoucí prodej eur za kurz na hezkých úrovních. Sejdou-li se v příštím roce makro-data podporující exit z intervencí, velká poptávka po zajištění exportérů, sázky spekulantů na exit a velké intervence ČNB, forwardový kurz může jít hodně hluboko. Hlouběji než v posledních dnech. Pak už bude na zajišťování pozdě.

 

Miroslav Plojhar, Erste CorporateBanking

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru