Včerejší akce olomouckých státních zástupců a protimafiánské policie může nést spoustu vzkazů. Nejdůležitějším zřejmě je, že se policie rozhodla po dlouhých letech zatrhnout ve svých řadách, a často vysokých řadách, zločinný klientelismus.

Justice i detektivové se seriózně snaží udělat přítrž praxi, kdy vysoce postavení policisté manipulovali vyšetřování případů. Kdy rozhodovali, koho stíhat budou a koho ne – nikoliv podle spravedlnosti a zákona, ale podle osobního bonusu a úplatků.

Akce zatím ukázala, že zametání případů pod koberec může být vlastní i těm nejvyšším policejním složkám. O tom, že policie vyšetřuje někdy účelově, že chrání některé podnikatele nebo politiky, se mluví už aspoň patnáct let. Včerejší akce může vést k pomalému konci propojení policie a zločinu.

Může, protože o věci máme příliš málo informací a na definitivní radost z obratu k lepšímu si budeme muset počkat, až státní zastupitelství uvolní více informací.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru