Prezident Miloš Zeman ve středu udělil u příležitosti oslav vzniku Československa státní vyznamenání 35 osobnostem. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva propůjčil ve Vladislavském sále na Pražském hradě in memoriam československému letci z druhé světové války Josefu Františkovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka také in memoriam obdržel politik František Kriegel, který jako jediný odmítl v roce 1968 podepsat takzvaný Moskevský protokol legalizující okupaci Československa. Je mezi oceněnými podle vás nějaká osobnost, u níž je vyznamenání sporné? A měl prezident naopak vyznamenat i někoho dalšího?

Kdo vám letos mezi vyznamenanými chyběl a kdo naopak přebýval?

Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Ústředním problémem české společnosti snad není to, jak moc se shodne na výčtu vyznamenaných. Zde diskutované téma i diskuse sama nicméně vypovídají cosi o rozporech ve společnosti. Kéž naše společnost nalezne témata sjednocující a zároveň pozitivní…
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Nezávisle na žánru mě po každém představení nejvíc zajímá, kdo byl přímo obsazen, kdo musel na casting a kdo by na takový casting nikdy nešel.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Nejrozumnější, co lze ohledně pana prezidenta dělat, je ignorovat jeho slova, činy i jeho samotného.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Kousky pana prezidenta nebudu komentovat, abych se nedopustil urážky majestátu.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Celá debata o tom, kdo si zaslouží či nezaslouží vyznamenání je zástupná. Komu čest, tomu čest. Není výmluvné to, že romský policista Petr Torák dostal vyznamenání od britské královny a nikoliv v zemi, v níž se narodil a která mu nedala příležitost?
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
V oblasti kultury ocenění od tohoto prezidenta nemá absolutně žádnou váhu. Ten, kdo by si ho zasloužil, by ho stejně nepřijal.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
U těch vyznamenání by mělo být uvedeno, v jaké době je dotyčný dostal. Protože ta novodobá procházejí devalvací takového typu, že už neznamenají nic. Jediné, které by mělo pro mne význam, by bylo to odmítnuté, kdyby se našel někdo odvážný a bez ega.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Citovat v projevu Wericha a zároveň vyznamenat paní Pelikánovou, která na Wericha ve svém komunistickém období donášela StB - to je další vtípek temného Tučňáka na Pražském hradě. Jak Werich řekl, kdo se hádá s volem déle jak pět minut, je sám vůl.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Nemám pocit, že by se výběr odměněných nějak vymykal tomu, co bylo možno čekat. Dokonce myslím, že se prezident upřímně snažil najít nejlepší kandidáty. Bohužel si dojem zkazil nejapnostmi ve výběru hostí (nejhorší je chování k norské velvyslankymi).
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Mísení zlého s dobrým a pravdy se lží je tak obludné, že nemá smyslu přemýšlet kdo by měl a kdo neměl. Ani vážnost majestátu Hradu, vyznamenání, praporů a znělek nevyváží trapnost, jíž se dopouští ti lidé. Nebrat! Doporučil bych ceny Paměti národa.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Zejména v kultuře měl prezident na můj vkus hodně "lehkou ruku", ale to je jeho právo. Diskuse o státních vyznamenáních by neměla zastínit podstatnější témata, do nichž také vstupuje prezidentův hlas - například o našem postoji k běžencům či k Rusku.
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Prezident měl ocenit - a stačilo by slovně - všechny ty stovky a tisíce českých dobrovolníků, kteří zmírňují utrpení uprchlíků na mnoha místech v Evropě. Bylo by to v souladu s dřívějším oceněním Wintona, Vranitzkého a dalších.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Je mi z celého dění na Hradu zle a myslím, že slušný člověk by neměl do této budovy přijímat pozvání vůbec.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru