Peruánští poslanci požadují přestěhovat tisícovku nebožtíků z hřbitova ve městě Trujillo se 700 000 obyvateli, aby se nezopakoval hrůzný případ z roku 1998, kdy lijáky způsobené klimatickým jevem El Nino vyplavily rakve s nebožtíky ze hřbitova až na hlavní náměstí.

"Taková tragédie se nesmí opakovat, a proto vyzýváme radnici, aby spolu se správou hřbitova našla řešení," řekl agentuře AFP Virgilio Acuna, který předsedá zvláštní parlamentní komisi pro El Nino. Zákonodárci z komise se na hřbitov v městě na pobřeží Tichého oceánu osobně vypravili, aby obhlédli škody, které mezitím lijáky napáchaly.

Správce hřbitova Victor Montero tvrdí, že už žádal radnici o přestěhování zesnulých, avšak nevyhověla mu.

El Nino je teplé vzdušné a mořské proudění, které na jihoamerické pobřeží přináší pohromy, ať už jde o záplavy, anebo jinde sucha. Toto teplé oceánské proudění začíná severně od Austrálie, obvykle však až k jihoamerickému pobřeží nedorazí v důsledku větrů, jež vyvolává chladný proud Humboldtův. V letech, kdy El Nino překonal Humboldtův proud, následovaly mimořádně silné záplavy a dlouhé sucho. Letošní důsledky podle expertů ještě zhoršují klimatické změny.

Peru na nápravu očekávaných škod už v předstihu vyhradilo více než miliardu dolarů (asi 25 miliard korun). V ohrožené oblasti podle odhadu civilní obrany žije milion lidí.

V nedávné minulosti Peru dvakrát čelilo velikým problémům, které El Nino způsobil: v letech 1982 a 1983 přišlo o život 9000 lidí při záplavách a epidemiích a hrubý domácí produkt (HDP) země klesl o 11,6 procenta, dalších 500 lidí zahynulo v letech 1997 a 1998, kdy HDP klesl o 6,2 procenta, poznamenala agentura AFP.