Barmská opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) v úterý obvinila volební komisi, že záměrně zdržuje zveřejňování výsledků nedělních parlamentních voleb. Strana, v jejímž čele stojí dlouho vězněná nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, s největší pravděpodobností hlasování jasně vyhrála. Volební komise ale zatím oznámila pouze dílčí výsledky, podle nichž získala NLD 78 z 88 zatím oznámených parlamentních křesel.

Vůdkyně NLD Su Ťij zpravodajské stanici BBC řekla, že její strana očekává zisk zhruba 75 procent hlasů, což by jí stačilo k sestavení vlády. Vládnoucí Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) již v pondělí uznala porážku.

Nedělní volby byly prvním svobodným hlasováním po desetiletích vlády vojenské junty. Armáda má ale předem zajištěnu čtvrtinu parlamentních křesel, a aby mohla NLD sestavit kabinet, musí obsadit v 664 členném dvoukomorovém parlamentu aspoň 67 procent volených křesel. Z prvních obsazených 88 míst má NLD 78 křesel, zatímco vládnoucí USDP pouhých pět mandátů.

Volební komise nezdůvodnila, proč sčítání postupuje tak pomalu. Zdržení ale působí obavy. "Úmyslně zdržují, možná připravují nějaký podvod," prohlásil mluvčí NLD Win Tchien. "Nedává smysl, proč zveřejňují výsledky po částech. Takhle by to být nemělo. Jsou nepoctiví," dodal.

Win Tchienova slova vyvolala znepokojivé vzpomínky na hlasování z roku 1990, v nichž Národní liga pro demokracii také přesvědčivě zvítězila, ale vojenská junta potom výsledek neuznala, pokračovala ve své krutovládě další dvě desetiletí a nechávala Su Ťij v domácím vězení. Tentokrát ovšem vedení USDP uvedlo, že výsledek hlasování přijímá.

Su Ťij v rozhovoru s BBC uvedla, že ve srovnání s rokem 1990 je v Barmě teď jiná situace. "Opakovaně řekli, že budou respektovat vůli lidu a že přijmou výsledky voleb." Podle Su Ťij také lidé v současnosti mnohem víc sledují politické dění. "Doba je jiná a lidé jsou také jiní... mnohem ostražitěji sledují, co se kolem nich děje. A potom je tu samozřejmě revoluce v komunikacích. Všichni se dívají na internet a informují další o tom, co se stalo. Takže těm, kdo chtějí podvádět, to mnohem hůř prochází," dodala.

Mezinárodní pozorovatelé obecně nedělní hlasování v Barmě chválili, i když konstatovali, že budou zapotřebí další reformy, aby země dosáhla plné demokracie. "Barma je rozhodně na pozitivní cestě k mírovému přechodu k demokracii," řekla Mary Robinsonová z organizace pro monitorování voleb v rozvojových zemích Carter Center.

Po parlamentních volbách bude v Barmě následovat volba prezidenta. Trojici prezidentských kandidátů nominují po oznámení konečných oficiálních výsledků obě komory parlamentu a armáda, a jednoho z nich následně zvolí. Poražená dvojice se stane viceprezidenty.

Su Ťij se ale prezidentkou stát nemůže. Barmská ústava totiž zakazuje kandidátům, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství, ucházet se o prezidentskou funkci. Oba synové Su Ťij jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel. Su Ťij ale dnes zopakovala své předchozí vyjádření, že i když nebude jmenována prezidentkou, "bude to ona jako vůdkyně strany, kdo bude přijímat veškerá rozhodnutí".

Ústava rovněž zajišťuje armádě další pravomoci, například si její představitelé automaticky podrží funkce ministrů obrany, vnitra a bezpečnosti hranic. Armáda má také pod kontrolou státní ekonomiku.