Zeman na Albertově vystoupil před několika tisíci příznivců, kteří drželi v rukou transparenty s heslem Ať žije Zeman a jeho portrétem. Mluvil o tom, že lidé jsou zejména v otázce uprchlické krize obětí mediální masáže. Ti, kdo vyjadřují obavy z přílivu migrantů, jsou podle něj neprávem nálepkování jako islamofobové, rasisté či fašisté. Bylo to skutečně hlavním poselstvím jeho projevu? Co podle vás vlastně prezident občanům sdělil?

Co nám prezident Miloš Zeman vlastně řekl svým projevem na Albertově?

Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Podobné sdělení nám říká už Bedřich Smetana závěrečným vyzněním svého Blaníku a ostatně i Libuše: Toto je vaše země. Budete-li o ni pečovat,všechno dobře dopadne.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Byla to předvolební schůze populisticky využívající strachu občanů z uprchlíků. Se 17. listopadem neměla společného nic, také proto, že tehdy studenti chtěli dostat naši zemi z vlivu Ruska, a schůze byla organizována proputinovskou aktivistkou.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Ze Zemanova projevu na Albertově jsem vyrozuměl především to, že nadále nepředpokládá zrušení přímé volby prezidenta a že si chce v tomto typu soutěže uchovat šanci na úspěch.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Onen projev jsem neposlouchala. Raději jsem vzpomínala na listopad 1989. Kdyby nám tehdy někdo řekl, že můžeme kamkoliv svobodně cestovat, jen musíme na každé hranici ukázat pas, nevěřili bychom. A teď naříkáme nad možnými omezeními Schengenu...
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Řekl asi to, co vždycky, tedy "já mám pravdu a kdo není se mnou, je stádo..." Ale skutečné poselství nenacházím. Mezi uprchlíky mohou být i radikálové. Stejně jako mezi 400 tisíci uprchlíky ze socialistického Československa mohli být i špioni...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Je tristní, že se musíme opakovaně vyjadřovat k nehoráznostem občana Miloše Z. Jsme proti nim bezmocni a on nedá pokoj a nedá pokoj.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Že už má strach. Že mu již nezbývá než se obklopit dosti podivnými lidmi, kteří mu ještě jsou ochotni tleskat. Ty ostatní jednoduše nevpustil dovnitř. Co na tom, že to byli studenti a že to byl jejich svátek.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Dovolte odpovědět citátem: "Ctnost, ale právě tak nemrav se z trůnu snadno šíří dál. Proto zásluhy i chyby králů převyšují vždy dobrotu i špatnost ostatních" (libreto Santa Elena al Calvario, Autor: Pietro Metastasio)
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Jde o to, komu dal svou přítomností záštitu. Příčetný demokrat by na takové akci nikdy nevystoupil. Zeman však už touží jen po pionýrském potlesku Ovčáčků. Řekne to, co chtějí slyšet. Jenže nenávist z neznalosti není názor. Zeman si hraje s ohněm.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Pan Zeman překvapivě sdělil, že není z plastelíny. Dále sdělil, že se bude ucházet i o druhé funkční období a také to, že je mu jasné, že potřebuje hlasy i jinde, než u normálních levicových voličů. Také sdělil, že je dobrý opinion maker.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Vzkázal nám, že hodlá dělat jen to, co se mu momentálně zamane a protože tenhle postoj se spoustě stejně inteligentních a stejně odpovědných lidí líbí, lze tam číst i vzkaz, že bude kandidovat v příštích volbách. Chybělo jen: Gott strafe England!
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Prezident ukázal, že mimo jiných problémů, má obtíže i s konzistencí. Proti jednomu nálepkování bojuje, ale lidé, kteří s ním stáli na pódiu, se nálepkování názorových odpůrců za "vlastizrádce" nijak neštítí.
Pavel Franc
Pavel Franc
programový ředitel Frank Bold
S Milošem Zemanem v mnoha otázkách nesouhlasím. Často je jeho jednání velice negativní. V této věci s ním však souhlasím. Lidé, kteří říkají, že islám není pouze náboženství, ale začasté také politická ideologie, jsou společensky ostrakizováni.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Můj pocit z přístupu pana presidenta k oslavě 17.listopadu je, že náš president je populista, který se jen tak před něčím nezastaví. A může pomoci naši zemi přivést do docela velkých problémů. Bohužel. Chápu ale, že někdo to vidí zcela jinak..
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Sdělil nám, že má moc a hodlá ji využívat zcela arogantně proti všem, kteří s ním nesouhlasí a neadorují ho.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Z jeho slov čtu, že miluje uzavřené husákovské Československo a že by nějaké takové Česko tady mělo zase být. Kdo má opačný názor, ať si ho má a dišputuje si o tom v hospodě, ale on se opačnými názory nezabývá, je prezidentem uzavřeným a uzavřených.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Nemocný, vratký starý muž. Loutka lidí, kteří jsou kolem. Ti dole jej vybudili k tomu, co chtěli slyšet. On jim to rád splnil - za potlesk. Jen v jedné věci si nejsem jist. Určitě se na stejném místě sejdou za rok znovu? Ať je mu Pán Bůh milostiv!
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Pan president přednesl projev o svobodě projevu, ve kterém mj. řekl, že ve svobodné společnosti oponenti nesmí být nálepkováni a že nadávka není argument. V tomto projevu své imaginární i skutečné oponenty několikrát „onálepkoval“ a nazval je stádem.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Prezidentovi jde o zajištění své popularity způsobem, který vydrží do voleb. Využívá k tomu strachu neinformovaných občanů z uprchlíků. Je ochoten se proto identifikovat s extrémistickými skupinami s podobným zájmem. Nesděluje nám to nic nového. Fuj!
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Poselství nebylo tolik v proslovu. Bylo nonverbální. Řekl vše tím, že se postavil bok po boku těch, kteří demokraticky smýšlejícím obcanům hrozí šibenicemi a umístěním do lágrů. Tragické konce po 26 letech.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Prezident sdělil, že nám nikdo nebude nic nařizovat, to se lidem líbí. Podivné bylo aranžmá celé akce. Pokud tam byl Zeman jako host, proč veškerá výzdoba a mávatka oslavovala jeho? Byla to tedy akce nějakého Spolku kultu osobnosti Miloše Zemana?
František Fuka
František Fuka
publicista
Nejsem si jist, jestli zrovna toto shromádění bylo tím nejlepším místem, kde o tom mluvit, ale jinak mi poselství jeho projevu bylo (myslím) zcela jasné a víceméně s ním souhlasím. Protože jsem xenofob a rasista.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Vezmu to z pozitivní stránky. Řekl, ať si vážíme toho, že můžeme svobodně říkat rozdílné názory; řekl: diskutujme o nich; a také řekl, že nikdo nemá být za rozdílné názory umlčován. S tím souhlasím.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru