V hotelu Radisson Blu v Bamaku, který v pátek ráno přepadli islamističtí ozbrojenci, bylo zatím nalezeno 27 mrtvých. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zahraniční bezpečnostní zdroj. Malijský ministr bezpečnosti podle AFP sdělil, že útočníci už nedrží žádného rukojmího.

Původně ozbrojenci zajali 170 lidí. Podle malijské policie se na místě střílelo od časného rána. Při zásahu malijským vojákům pomáhaly také jednotky amerických specialistů, které dopravily do bezpečí americké občany, uvedla stanice CNN.

Útočníci přijeli k budově ve vozech s diplomatickými značkami. Podle policie vniklo do hotelu deset ozbrojenců. Komando začalo propouštět ty, kteří prokázali znalost koránu.

Několika dalším hostům se podařilo z hotelu uniknout. Svědci viděli, jak z hotelu eskorta vyvedla dvě ženy. Na počátku incidentu bylo mezi rukojmími 140 hostů a 30 zaměstnanců hotelu.

K útoku se přihlásily skupiny, které jsou napojeny na al-Káidu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na vzkaz, který se objevil na Twitteru. Osvobozovací operace stále trvá a pomáhají při ní specialisté americké a francouzské armády. Atentátníci do hotelu vnikli brzo ráno, zajali 170 lidí a zabarikádovali se v horním patře.

V době útoku bylo v Bamaku podle Pentagonu 25 amerických vojenských specialistů, kteří se pak připojili do záchrany rukojmí.

Do Mali se kvůli útoku vrací prezident Boubacar Keita, který byl v Čadu.

Radisson je jeden z nejluxusnějších hotelů ve městě; leží západně od městského centra a využívají ho často cizinci.

Fotograf agentury AFP z místa oznámil, že v hotelu byli ubytováni francouzští vojáci a členové mise OSN MINUSMA. Podle některých zpráv měl na místě být také nigerijský miliardář Aliko Dangote. Ten to však v pátek na svém twitterovém účtu vyvrátil s tím, že v Mali sice byl, ale o den dříve.

V budově je 90 pokojů, které byly nyní z 90 procent obsazeny.

Na misi v Mali je i 38 českých vojáků. Úkolem české jednotky je zajištění ochrany velitelství operace v Bamaku, na kterém se podílí 34 českých vojáků, čtyři čeští instruktoři jsou ve výcvikovém táboře Koulikoro. Všichni jsou ale podle generálního štábu české armády v pořádku.

"Sdělujeme, že všichni čeští vojáci nacházející se v rámci výcvikové mise Evropské unie na území Mali jsou v pořádku a na základnách. Situace je nyní velitelstvím mise vyhodnocována a v případě potřeby budou přijata opatření k posílení bezpečnosti," uvedl generální štáb.

Útočníci měli granáty

Svědci podle agentury AP tvrdili, že útočníci u sebe mají pušky a granáty. Jeden ze zaměstnanců oznámil, že cestu do hotelu si komando volající "Alláhu akbar" (Bůh je veliký) vybojovalo granáty.

Americké velvyslanectví v Mali vyzvalo americké občany, aby nevycházeli ven.

O situaci je průběžně informován americký prezident Barack Obama, který je nyní v Malajsii, vývoj také pozorně sleduje francouzský prezident François Hollande.

Ten vyzval Francouze, kteří se nacházejí v krizových oblastech, aby byli opatrní. "Ujišťuji Malijce, že je podporujeme. Naše občany, kteří jsou v citlivých oblastech, žádám, aby byli opatrní," řekl Hollande.

Francie uvedla do pohotovosti své velvyslanectví v Bamaku. Uzavřena zůstala francouzská škola a také francouzský institut, k dispozici je krizová telefonní linka. 

Mali má za sebou dlouhý boj proti islámským radikálům, kteří v roce 2012 začali obsazovat sever země. Jejich postup k Bamaku se podařilo zastavit kromě jiného také díky intervenci francouzské armády.

Po nedávných teroristických útocích v Paříži řekl francouzský prezident François Hollande, že Francie bude s teroristy bojovat po celém světě až do jejich zničení a že kromě Sýrie to bude také v Iráku a v Mali.