Organizátoři kvůli bezpečnostnímu riziku zrušili slavnostní rozsvěcení stromu na Staroměstském náměstí a vyzvali návštěvníky, aby zvážili prohlídku trhů s malými dětmi. Jsou tato opatření přehnaným ústupkem terorismu, nebo jsou na místě? Navštívíte bez obav vánoční trhy v centru Prahy?

Má smysl rušit rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy?

Pavel Franc
Pavel Franc
programový ředitel Frank Bold
Těžko lze zaujímat postoj, jestliže neznáme fakta, která vedla k rozhodnutí rušit rozsvěcení vánočního stromu. Bez znalosti informací jsou názorové soudy pustým pokřikováním.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Každý rok mi touto dobou vadí, že musí na oltář Boha nákupu padnout za oběť krásný zdravý strom. Co se týká bezpečnosti - život je sám o sobě dost nebezpečný, takže kdo se bojí, ať sedí doma.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Nikdo zatím neřekl, zda skutečně stouplo riziko hrozby teroristického útoku či nikoliv. Spíš to vypadá, že jde o prázdné gesto, kterým se prostě vyřešily organizační starosti, které by tu byly i bez terorismu. Vánoční centrum Prahy navštívím.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Mě už tyto uměle organizované šou moc neberou. Ale děti asi ano. Nicméně bych se až tak nebál. Těch příležitostí k teroristickému útoku ve frontě před O2 arénou je přece mnohem více...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Výkony posledních radnic jsou už jen panoptikální, včetně dnešních pokusů chránit naši bezpečnost.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Rozumná míra obezřetnosti je v dnešní Evropě na místě, pokud ji nedoprovázejí hysterická vyjádření politiků. Vánoční trhy nenavštěvuji nikdy, což ale považuji za akt estetické sebeobrany.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Na opatrnosti nevidím nic špatného. Ale v diskusích o vánočních trzích by nemělo zapadnout, že Vánoce jsou křesťanský svátek, narozeniny uprchlíka Ježíše Krista, který přinesl do přísného starozákonního světa radost, lásku a soucit.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Zajímalo by mě, na základě jakých informací bezpečnostních služeb k tomuto rozhodnutí došlo. Nemáme tu ani výjimečný stav, ani stanné právo, všichni se všude vesele shromažďují podle libosti. Proč zrovna tam ne?
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Mám určitá bílá místa ve zkušenostech - dosud jsem neviděla Mrazíka a nebyla na vánočních trzích. Tentokrát možná půjdu - i když je třeba být obezřetný, pro tak silné varování nevidím důvod. Bojíme se, ještě se nic nestalo - národní povaha?
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Pokud si teroristé nevšimli agresívního nevkusu protiislámské prezidentské veselice na Albertově, těžko mohou cílit na svátek spotřebního přejídání a tlačenic. Naprostý nesmysl.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Je to téma na veřejnou diskusi? Policie (tajné služby) musí udělat to nejlepší rozhodnutí z hlediska balance rizika, že se něco stane, a toho, že nás bude paralyzovat strach. Ať ti, co mají informace, pravomoc i odpovědnost i v zde dělat svou práci.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Vánoční trhy nenavštívím, nakupuji v kamenných obchodech. Oceňuji starost městských, resp. státních orgánů o bezpečí občanů. Kombinoval bych to s aktivními obrannými kroky státuproti fanatickým fundamentalistům, aby to nebylo istupování.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Rozhodnotí nerozsvěcet vánoční strom na Staromáku kvůli teroristům je naprostá pakárna. Co budeme dělat dál? Chodit potmě v obýváku, aby nás někdo oknem vinou světla z vánočnímu stromečku nezastřelil?
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Míru bezpečnostního rizika lze odhadnout jen na základě informací od zpravodajských služeb. Já je nemám, nepovažuji proto za moudré hodnotit, zda jde o zbytečné nebo adekvátní opatření. Trhy nenavštívíme určitě, ty pražské mě děsí i bez teroristů.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Uvítala bych lepší informovanost před zákazy a rušením, které svědčí spíš o bezradnosti. Z vánočních trhů jsem měla obavy vždycky, pochopitelně úplně jiného druhu.
Václav Koubek
Václav Koubek
písničkář
Občan s rodinou je svéprávný a sám ví, co může riskovat.Jinak další ukázka pavlačové politiky předčasně stažených kalhot. Byrokrat nás brání, jde mu přeci o naše blaho, ale především zviditelnění jeho vlivu tentokrát vůči těm nejmenším.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Jsme ve válce. Dokud útok nenastane, všichni budou mluvit o přehnaných opatřeních. Jinak jsem na těch trzích, myslím, nikdy nebyl, a neplánuji tento zvyk měnit.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Jen žádnou paniku! Statisticky vzato bychom na Staroměstském náměstí za větší bezpečnostní riziko měli považovat pádu stromu (viz tragédie z roku 2003). Třeba si uvědomit, že na silnicích jsme si sami navzájem daleko větším ohrožením než teroristé...
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Opatření a doporučení tohoto druhu jsou vydávána na základě neveřejných informací, které nelze za pochodu ověřit, takže se jimi uvědomělý občan má řídit. Taková shromáždění mi nejsou příjemná, nechodím na ně stejně, takže se necítím omezen.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Z hlediska postoje k terorismu považuji opatření za přehnaná a nerozumná.
K takzvané "vánoční atmosféře", která nemá se skutečnými Vánocemi pranic společného a je to čistě komerční tah, mám hluboce nevraživý vztah a to, že bude omezena, jen vítám.
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Rozhodovat o tom, zda je třeba nějaké akce omezit, by bezpečnostní orgány měly na základě konkrétní situace, nikoli preventivně. Nicméně, nenavštěvovat podobná shromáždění před Vánocemi je určitě dobré pro psychickou pohodu.
František Fuka
František Fuka
publicista
Terrorismus má své jméno podle toho, že jeho účelem je šířit hrůzu. To se v tomto případě skvěle povedlo. Gratuluji, teroristi!
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Rozsvícení stromu jsem v Praze absolvoval jen jednou a už nikdy. Tlačenice, chaos. Absolutně bez atmosféry. Ostatní opatření? Nerozumím tomu. Terorismus je výplodem lidských bytostí a ty se mohou zbláznit kdekoliv. Opatrnost má být vždy. Nejen nyní.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru