Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf je po zadržení ve švýcarské bance podezřelý, že se pokoušel nelegálně manipulovat s částkou, která se v přepočtu blíží deseti miliardám korun. Sám Ransdorf tvrdí, že před zatčením v Curychu nechtěl peníze vybírat, chtěl prý jen informace k jakémusi dědictví. Působí na vás jeho vysvětlování důvěryhodně? Co podle vás celá kauza vypovídá o dnešní KSČM a o tom, kdo ji reprezentuje dokonce v Evropském parlamentu?

Vypovídá podle vás kauza europoslance Ransdorfa něco o tom, co jsou vlastně dnešní komunisté zač?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Vypovídá to něco jenom o panu Ransdorfovi. Lidé jako on jsou rovnoměrně zastoupeni ve všech českých parlamentních politických stranách a zároveň v celé české společnosti.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Je to neuvěřitelná kauza. Má komický nádech: chycený poslanec je representant "protikapitalistických" komunistů a chycen je v symbolu kapitalismu - Švýcarské bance... Koukám, kdo je schopný získá důvěru svých spolustraníků a voličů...
Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Nehodlám spekulovat dřív, než bude celá záležitost řádně prošetřena. A média by si měla uvědomit, že v našem právním řádu stále platí princip presumpce neviny.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
KSČ začala jako teroristická organizace, která i později mocí korumpovala inteligentní lidi. Pan Ransdorf jako cynický intelektuál z toho celý život profitoval. Dnes je to jenom ještě větší Ransdorf, než jsme si mysleli.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nemám sebemenší důvod hájit Ransdorfa nebo KSČM, ale vynášení rozsudků nad někým, kdo nebyl ani obviněn, pokládám za nedemokratické.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
KSČM je nástupce zločinecké organizace KSČ a bohužel tyto kreatury působí i nadále ve veřejném a politickém životě a škodí, kde mohou.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Bohužel v médiích tato nepodstatná pseudokauza, ve které si do Ransdorfa může každý kopnout, překrývá jiná, podstatnější témata. Kdyby se stejná pozornost věnovala klimatické konferenci v Paříži, bylo by to užitečnější.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
O dnešní komunistické straně to nevypovídá nic, pan Ransdorf je sólo jezdec. A komunistické straně to vůbec neublíží, stejně jako jí neublížily léta totality a tisíce zmařených lidských životů.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
O KSČM to extra nevypovídá. Ačkoli nemám dostatečné informace, získal jsem dojem, že něco to naznačuje o panu Ransdorfovi. Zřejmě byl postižen tím, čemu Dostojevskij říkal Démon sebezaopatření.
František Fuka
František Fuka
publicista
Zatím (úterý odpoledne) nemám dostatek informací o tom, co se přesně stalo, takže mohu jen obecně konstatovat, že Ransdorf je prostě Ransdorf a můj dosavadní negativní názor na něj nebude příliš ovlivněn tím, jestli se dopustil podvodu ve Švýcarsku.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Kauza vypovídá něco o člověku, ne o straně. Připojuji se k názoru, že je to smutný příběh - nepotkala jsem příliš mnoho lidí s takovými znalostmi statistiky, historie, chápáním souvislostí na základě faktů.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Jistě, že KSČM nejsou žádní komunisté - kdyby byli, tak by jako první v rámci internacionalismu a pomoci chudým byli pro přijetí uprchlíků. Je to normální lobbistická skupina s národoveckou ideologií a levicovými mimikry.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Jednou z povinností člena KSČM podle stanov je i "Propagovat a objasňovat politiku strany mezi občany, přispívat ke spolupráci levicového hnutí a všech sil usilujících o demokracii a sociální spravedlnost." Ransdorf se osvědčil...
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ransdorfovo vysvětlení i celá kauza působí jako fraška. Nebo telenovela: tragický hrdina neví, co dál. Ale proč nás překvapuje, že komunisté kradou? Co jiného bylo znárodnění, než "nelegální manipulace s částkami, přesahujícími deset miliard korun"?
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
To nesouvisí s ideologií, spíš s politickou reprezentací vůbec. Je to otřesně trapné a naprosto nedůvěryhodné.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Tato kauza vypovídá jen o panu Ransdorfovi samém.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Když komunistické voliče nepřesvědčily celé dějiny strany, popravy a věznění nevinných v 50. a 70. letech, těžko je přesvědčí tato kauza. Komunističtí voliči mají co chtěli, svými vůdci obelháváni byli a budou.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Kauza sama o sobě o KSČM nevypovídá nic. Docela jiným kalibrem je ovšem ta sorela za zády jejích funkcionářů při tiskové konferenci.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Poslanec Ransdorf se jako historik a filozof věnoval husitskému hnutí a politice reformačních časů. Vždy byl uprostřed své strany zvláštní a nezařazený. Nemyslím si, že to vypovídá o komunistech, spíše o něm. Působí osaměle a smutně.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Ransdorf je zřejmě větší trouba, než jsme mysleli. Vedení KSČM zřejmě vědělo, co dělá, když ho nechtělo efektivně kandidovat, jen to udělalo příliš ohleduplně a komunističtí voliči ho vykroužkovali. Že komunističtí voliči nejsou moudří, víme i jinak.
Ivo Toman
Ivo Toman
školitel
Zde přece nejde o dnešní komunisty. Komunistické špičky se přece vždy chovali a budou chovat jako jiní deprivanti, kteří se dostali k moci. Nejde o stranickost, jde o "nenažranost", která je nadstranická a u politických chamtivců věčná.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru