Kulometná palba rozbíjela zdi na padrť a Sergeje Lojka v tu chvíli ani nenapadlo, že by se mohl stát spisovatelem. Skrčený pod pásem, po němž donedávna jezdily kufry, měřil si očima, co zbylo z letiště v ukrajinském Doněcku: kontrolní věž se strhaným pláštěm, rozstřílené trupy letadel, oba terminály rozmetané dělostřeleckou palbou.

Někde tady, vloni touto dobou, Lojko s tváří připlácnutou k zemi usoudil, že letiště vypadá jako kostra leviatana, mořské příšery vyvržené na souš. Že sám právě leží v jejím břichu. A že bitva, kterou tu ukrajinská vojska svádějí s proruskými separatisty, připomíná bitvu o Stalingrad.

V článku se dále dozvíte

  • Sergej Lojko byl patrně jediný reportér, který se zúčastnil bitvy o doněcké Mezinárodní letiště Sergeje Prokofjeva.
  • Z bojů, které s přestávkami trvaly 242 dnů, poslal do amerického deníku Los Angeles Times reportáž, jež vyšla na titulní straně.
  • Nyní Lojko vydal a v pražské Havlově knihovně představil román, který z těchto zkušeností vychází.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru