Prezident Miloš Zeman v sobotu z lánského zámku pronesl vánoční poselství. Věnoval se jak domácím, tak i zahraničním záležitostem. Svůj projev začal tím, že je velice rád, že radostnějších událostí bylo v letošním roce podstatně více než těch méně radostných.

"Celkově tedy můžeme říci, že skončila blbá nálada a že je důvod pro opatrný a kritický optimismus, pro pozitivní očekávání, které je důležitým psychologickým faktorem ekonomického růstu, a že je také důvod, abychom se na sebe také občas usmáli, jako já teď na vás, protože s úsměvem jde všechno líp."

Miloš Zeman zmínil především tři podle něj radostné události. Tou první je, že Česko je, s výjimkou Malty, na prvním místě v Evropské unii z hlediska růstu své ekonomiky.

"Je to veliký úspěch a chtěl bych za něj poděkovat našim zaměstnancům, našim zaměstnavatelům a chtěl bych také ocenit českou vládu za její hospodářskou politiku. Jak řekl ministr financí, vláda 'odšpuntovala ekonomiku', a já bych k tomu jenom dodal, že ji vymanila ze svěrací kazajky škrticích opatření minulých pravicových vlád," dodal.

Druhou dobrou zprávou je podle Zemana to, že průměrná měsíční mzda vzrostla o tisíc korun. A poslední pozitivní zpráva se pak podle prezidenta týká nezaměstnanosti.

Na závěr se prezident Zeman zmínil o zahraniční politice, ve které je podle něj pouze jediná temná skvrna – migrační vlna. Je prý přesvědčen, že to, čemu čelíme, je organizovaná invaze a nikoliv spontánní pohyb uprchlíků. Stručně se vrátil také k demonstraci zastánců migrace 17. listopadu a na závěr svého vánočního poselství problematiku uprchlické krize shrnul do dvou vět – "Tahle země je naše. A tahle země není a ani nemůže být pro všechny."

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Projev tradičně ze záznamu odvysílaly ve 13 hodin televize Nova, Česká televize na stanici ČT1, Barrandov, server Blesk.cz a Český rozhlas na stanicích Radiožurnál a Plus. 

Loni Zemanův vánoční proslov sledovalo 800 tisíc lidí, o rok dříve to bylo přes 1,2 milionu lidí. Projevy předchozích prezidentů, kteří promlouvali na Nový rok, měly v ČT sledovanost ještě vyšší. Například poslední novoroční řeč Václava Havla 1. ledna 2003 vidělo 1,788 000 lidí a poslední novoroční projev Václava Klause počátkem loňského roku zhlédlo v ČT 1,528 milionu diváků.