Hackeři, kteří nabourali Sobotkovu privátní e-mailovou schránku bosobotka@seznam.cz, zveřejnili vybranou elektronickou korespondenci na extremistickém webu White Media. Komunikace se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci. Dočetli jste se v ukradených e-mailech premiéra Sobotky něco, co by opravňovalo v rámci veřejného zájmu ospravedlňovalo jejich zveřejnění?

Dočetli jste se v ukradených e-mailech premiéra Sobotky něco, co by v rámci veřejného zájmu ospravedlňovalo jejich zveřejnění?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Osobní korespondence pana Sobotky mě nezajímá. Celá věc se dá odložit k obdobným kauzám dnešních dnů, jako je zablokování facebookového účtu IvČRN nebo porna v časopisu Čtyřlístek. Je to tak strašně nezajímavý, prázdný jako mezihvězdný prostor.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Problém je mimo moji rozlišovací schopnost.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Rozhodně nehodlám podporovat neonacistický web White Media tím, že to budu číst a veřejně vyhodnocovat, dokonce hlediska občanské prospěšnosti jejich jednání.
Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Je potěšitelné, že premiér Sobotka nemá dvojí názor, jeden soukromý a druhý pro veřejnost. V ukradených e-mailech není tudíž nic, co bychom nevěděli z jeho veřejného vystupování.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nečetl jsem a číst nehodlám. Podle toto co jsem zaslechl, neučinil pan premiér žádný zjevný bezpečnostní prohřešek a proto co si s kým na mailu psal, je jeho věc. Nejen policie ale i veřejnost a media by se proti takovému jednání měla jasně postavit.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Jediným, kdo by mohl ukradenou soukromou korespondenci zveřejnit, je samozřejmě premiér Sobotka. Pokud vím, nebylo v ní nic, co by komukoli jinému dávalo sebemenší právo legitimizovat loupež údajným veřejným zájmem.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Nerad bych, aby si nekdo cizi cetl emaily moje, a proto nectu emaily cizi
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Ničeho jsem se nedočetla, protože jsem nic nečetla.Co je to za způsob? Cizí korespondence se nečte. Nebo už platí jiná pravidla?
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Podle toho, jak a kde byla zveřejněna ukradená korespondence, nezaslouží si než obsah ignorovat. A policie ať vyšetří, kdo byl zlodějem
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Ukradené materiály pana premiéra mi mohou být ukradené a myslím si, že jak mně tak ostatním do nich nic není. Kdo krade je zloděj a podle přísloví, KDO LŽE, TEN KRADE, bychom ho měli záhy vypátrat a činní orgáni by mu měli rozšlapat počítač.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ani já je nebudu číst a nic jejich zveřejnění nemůže ospravedlnit.
Petr Kolář
Petr Kolář
bývalý diplomat
Nedočetl, protože jsem to nečetl. Nejsem voayer.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ukradené dopisy nečtu, ale ten případ vyvolává jiné otázky. Neměl by premiér ke služebním věcem používat služební adresu (a naopak)? Neměla by být premiérova služební pošta veřejně přístupná? A do třetice: opravdu někdo věří v soukromí na internetu?
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Pokud ministr Chovanec na základě tohoto incidentu začne volat po větší kontrole internetu ze strany státu, tak přesně prospěje tomu, co rasisté z White Media prosazují: omezení svobod a soukromí.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
A jak vidím, nenapíšu nic nového: Z principu se cizí pošta nečte. Ukrást ji je zločin! Číst a rozšiřovat ji je nevychovanost, hlupáctví a omezenost! Pakliže ji někdo musí číst, pak ať je pod dohledem soudce a pod mlčenlivostí vyšetřovatele.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Nechtěl bych, aby někdo četl moje soukromé maily a přijde mi nepatřičné, abych já je četl někomu jinému.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Není tam nic hodného pozornosti. Rozhodnutí, zda zveřejnit, čili nic, je však ošemetné: nezveřejnění by mohlo vést k podezření ze spiknutí médií proti "whistleblowerům". Snad se teď politici rozhodnou přijímat doporučení ochranky pro svou bezpečnost.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
Cizí e-maily nečtu, takže nevím.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Z uniklých e-mailů jsem nečetl ani jeden. Považuji to za nejslušnější způsob, jak se k takovému nabourání soukromí postavit.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Myslím, že nic neospravedlňuje nejen zveřejnění e-mailů, ale hlavně ani smutný fakt, že za celá léta policie ČR neudělala nic pro to, aby té skupince primitivních českých rasistů odkudsi z Kalifornie znesnadnila činnost.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Nejen politik dnes musí nutně počítat s tím, že jakákoli elektronická komunikace může být veřejná. Přesto bych veřejným zájmem zveřejnění soukromých e-mailů neobhajoval.
František Fuka
František Fuka
publicista
Pokud já jsem také veřejnost, pak bylo zveřejnění těchto e-mailů rozhodně ve veřejném zájmu, protože já jsem si s velkým zájmem přečetl, jakou sadu na zvětšování penisu používá prezidentův poradce Novotný a jaký sex má rád v pracovní době.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Zveřejněné emaily premiéra Sobotky jsem nečetl a ani číst nehodlám.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru