Hojně sdílený komentář Petra Honzejka tento týden rozvířil debatu o nutnosti časného vstávání, zejména u dětí.
Podle něj škola od osmi hodin dětem rozhodně neprospívá a posun začátku školního vyučování na devátou hodinu by pomohl nasměrovat k racionálnějšímu rytmu celou zemi. Souhlasíte s ním?

Může časné vstávání za celkově špatnou náladu v Česku?

Petr Němec
Petr Němec
advokát
V Ostravě zítra vychází slunce o hodinu dřív než v Paříži. Dříve i zapadá, a to o hodinu a sedm minut. Srovnávaní se západní Evropou tak nemá ani ve stejném časovém pásmu moc relevanci. Prostě žijeme v nějakých zeměpisných šířkách. Se s tím smiř.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Pozdější začátek školy by snížil stress řady rodin :-) problém ale představuje to, že děti (menší) jsou ve škole krátce. Výsledkem je nejen velké omezení pro aktivitu rodičů, ale i tlak ve vyučování (málo času) a úkoly, tedy další stress rodin...
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Je to vytváření nového trendu, to nese doba. Člověk potřebuje spát, jinak blbne. Ráno či večer. Ale se slepicemi do postele a ráno dřív, to nebyl hřích! Ovšem: Mně to nepřipadá jako otázka životosprávy, psychohygieny, ale jako otázka marketingu.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Asi bych byl pro posun, alespoň na 8:30. Zejména v zimě za tmy je to kruté. Ale takový posun by neměl být na úkor odpoledne a volnočasových aktivit, zejména sportu. Toho není u dětí nikdy dost.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Mě, mým dětem ani mým 6 vnoučatům to vstávání nevadilo a nevadí. A tak bych to asi tak nechal. Už teď mají děti málo času na kroužky, sport a čas strávený s rodiči.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Na jedné straně by bylo dobré posunout výuku do "rozumných" hodin. Zároveň je to "pražský" pohled. Komunikuji s kolegy v celé republice a vím, že do Ostravy se nejlépe volá v šest, do Jihlavy v sedm, do Brna v osm a v Praze před devátou nepořídíš...
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Posunutí začátku výuky i pracovní doby v zaměstnání by bylo nejen vysoce humánní a civilisované, ale i hospodárné. A ti, kdo vstávají dřív, by si mohli užívat krásně dlouhá rána, když se jim tak líbí.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Škola od osmi je rakouský přežitek. Děti jsou pořád unavené a na náladě jim to taky nepřidá, stejně jako rodičům. Vyučování od devíti je optimální a zdravé.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Mně by vyhovovalo, kdybych mohl v devět vstávat. Ale to už bych toho asi chtěl moc.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Skřivánkům nevadí, sovy si zvyknou. Daleko horší je posouvání času sem a tam dvakrát do roka, což nemá s údajným šetřením energie (hehe!) pranic společného a je to dnes už jen úřední buzerace.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Brzké vstávání je dědictví po Františku Josefovi. Vstávat se svítáním je určitě nejlepší. Nejvíce vadí střídání letního a zimního času, které je dokazatelně škodlivé a znevýhodňuje ty, kdo jsou na to zvlášť citliví. Na špatné nálady to má sotva vliv.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Někomu vyhovuje vstávat brzy, někomu později. U typické podoby školství se vše nastavuje plošně, nikoli individuálně - a tím pádem těžko určovat, která hodina je nesprávná. Dle mého je to diskuse o jednom parametru nesprávného systému.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Bylo by to humánnější pro děti i rodiče.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Nápady jak přidat více peněz učitelům a učitelkám a obecně zlepšovat kvalitu školství nezískají tolik sdílení, ale lepší náladě ve škole by pomohly určitě. A celkovému posunu společnosti ještě více. Bez ohledu na to, v kolik se začne vyučovat.
František Fuka
František Fuka
publicista
Myslím, že Honzejk má pravdu. Ale ještě více bych se přimlouval za zrušení letního času (respektive jeho zavedení napořád, to už je jedno). Každého půl roku si posunovat denní rozvrh o hodinu, to je vražednější, než zvyknout si vstávat v sedm.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru