Stará tvář ODS, žena, oblíbený senátor a známý starosta – sobotní hlasování o nové dvojce občanských demokratů slibuje zajímavý souboj. Úřadující první místopředseda Jan Zahradil se střetne se svou pražskou kolegyní Aleksandrou Udženijou, nominace má i senátor Miloš Vystrčil a starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka.

Volba předsedy je naopak předem nalinkovaná, regiony daly už před sjezdem podporu současnému šéfovi Petru Fialovi, díky kterému strana přežila těžké období po pádu vlády Petra Nečase.

Největší střet se očekává právě mezi Zahradilem a Udženijou. Europoslanec, který pamatuje ještě éru otce zakladatele Václava Klause, je jedinou tváří spojenou s předchozím vedením. V obležení "nováčků" mu to ale paradoxně může pomoct, protože část straníků ho stále bere jako typického občanského demokrata.

Problém ale je, že tráví většinu času v Bruselu a v médiích se téměř neobjevuje. Na sjezd jede s nominací od tří krajů, musí se ale obejít bez podpory své vlastní, pražské organizace.

Ta si místo něj vybrala zastupitelku Aleksandru Udženiju. Její zastánci spoléhají především na to, že žije v Praze, a tak je k dispozici jak předsedovi, tak médiím. Navíc splňuje Fialovo přání, aby ve vedení zasedla žena.

Udženije se navíc daří udržovat image "nové" ODS, ačkoliv jde o zkušenou političku s kontakty ve straně, která deset let zasedá ve výkonné radě, a její pražské začátky jsou spojené s exprimátorem Pavlem Bémem.

Známou mimo stranu se ale stala až ve chvíli, kdy si ji - dnes již také bývalý – primátor Bohuslav Svoboda vybral do týmu "čistých", kteří měli uklidit magistrát právě po Bémovi.

Třetí žena v historii ODS

Pokud Udženija uspěje, bude po Miroslavě Němcové a Libuši Benešové teprve třetí žena v historii ODS, která se dostala do vedení strany. Odpůrkyně kvót se ale brání tomu, aby ji delegáti volili kvůli pohlaví. "Na tuhle kartu nehraji, hrát nechci a do ODS nepatří. Chci nabídnout vizi, jak dál zvyšovat naše preference," myslí si Udženija.

Sám Petr Fiala ale řekl, že by si zvolení ženy přál. "Z mnoha důvodů bych to pokládal za dobré. Nejde o kvóty ani o genderové levicové blouznění. Ale jako moderní konzervativec si myslím, že čistě mužská společnost není dobrá, je potřeba ji obohacovat a kultivovat ženským pohledem na věc," řekl Petr Fiala.

Uvnitř ODS však zaznívají i hlasy, že se dva pražští kandidáti mohou pobít navzájem. Černým koněm by se pak stal ve straně oblíbený senátor z Vysočiny Miloš Vystrčil. "Aby naše strana mohla být úspěšná, potřebuje dvě věci. Ta první je určitá disciplína a dodržování pravidel v rámci strany. Za druhé jsme stranou, která má blízko ke komunálním politikům. To bychom měli posilovat a já v tom, myslím, můžu pomoct," myslí si Vystrčil.

Poslední z nominovaných kandidátů Martin Kupka zvažuje, jestli vůbec bude na stranickou dvojku kandidovat, a pravděpodobně se spokojí s obhajobou svého dosavadního křesla řadového místopředsedy.

"Nejpodstatnější věcí v mém rozhodování je skutečnost, že jsem lídrem středočeské kandidátky do krajských voleb. A tomuto klání chci věnovat veškerou energii," vysvětluje váhání Kupka.

Fiala kromě přání mít v týmu ženu dává od boje o svého zástupce ruce pryč a nehodlá otevřeně podpořit žádného kandidáta. "Neudělám to, co udělal jenom jednou jeden můj předchůdce a velmi se mu to nevyplatilo. Já prostě nebudu ukazovat na nikoho palcem nahoru a palcem dolů," říká v narážce na expremiéra Petra Nečase.

Ten si před čtyřmi lety nadiktoval do vedení svoje lidi.

Související