Zdravotní sestra Věra Marešová je nevinná. Krajský soud v Ústí nad Labem ji ve čtvrtek zprostil obžaloby. Nevyhověl tak státnímu zástupci Františku Stiborovi, který pro ni žádal doživotí. Rozsudek není pravomocný.

Soudce Roman Felzmann uvedl, že chyběl jakýkoliv přímý důkaz proti obžalované. "Soud nemá za to, že se skutky staly," řekl Felzmann. Podle něj se nepodařilo žalobci prokázat vinu. "Od počátku bylo zřejmé, že pro prokázání viny bylo důležité zjištění, proč pacienti zemřeli. Proto byly klíčové závěry odborných znalců," uvedl Felzmann.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Marešová ve čtvrtek opakovaně u soudu řekla, že je nevinná. "Nikoho jsem nezabila," prohlásila. Po vynesení rozsudku řekla, že jako první půjde na řízek.

"Jak mi to změnilo život? Kruciálně, protože to postihlo moji dceru, všechny moje příbuzné a přátele. Někteří se ke mně otočili zády," uvedla.

Žalobce Stibor ve své závěrečné řeči uvedl, že její vina byla prokázána. Po vynesení rozsudku řekl, že podá odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

"S vyhlášeným rozsudkem rozhodně nesouhlasím. Co se týče vypracovaného revizního posudku, ten mě nepřesvědčil. Dle mého názoru neodstranil podstatné rozpory," řekl Stibor.

Klíčový posudek, který předložili znalci, dal ale zdravotní sestře za pravdu. Podle něj nelze dokázat, že by zavinila úmrtí šesti pacientů v rumburské nemocnici. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci neshledali v její práci pochybení.

"Soud neshledává žádné důvody, proč by si měl myslet, že závěry revizního znaleckého posudku nejsou správné," podotkl Felzmann.

Komise, která přezkoumala původní posudky, našla vážné pochybení u práce znalce Radka Matlacha. Ten zpracoval posudek pro žalobu a tvrdil, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku. Na základě závěrů Matlacha skončila Marešová na několik měsíců ve vazbě.

Čtvrtečního jednání se účastnila a prvně ji nedoprovázela eskorta. Vrchní soud v Praze ji před Vánoci propustil po řadě měsíců z vazby. Žaloba tvrdila, že zabíjela pacienty draslíkem od roku 2010 do června 2014.