Opencard nahradí nová karta pro MHD s názvem Lítačka. Ke jménu Lítačka se v průzkumu, který si magistrát zadal, přiklonilo 52,56 procenta lidí. Pilotní projekt karty odstartuje podle primátorky Adriany Krnáčové 1. března 2016.

Jak se vám líbí jméno nové elektronické jízdenky pro pražskou MHD "Lítačka"?

Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Lítačka je strašlivé slovo. Nutí nás neustále někde lítat, přestože se dá v pohodě po Praze chodit.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
iHned se obrací ma osobnosti. Nelze tedy předpokládat podporu masových vášní. Chci, aby pražská karta byla bohatě a spolehlivě funkční a název je mi lhostejný.
Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Čeština je plná slov, která se zprvu nelíbila, ale dnes nikoho nenapadne, aby se nad nimi pozastavoval. Vzpomeňme jen, kolik nových slov vymyslel Jungmann. Takže myslím, že si na slovo lítačka zvykneme.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Ode zdi ke zdi - nejdřív karta absurdně předražená, teď zas vyrábená na koleně a pokud nebude perfektně fungovat, jen dodá střelivo všem zastáncům Opencard. Nešlo by to někdy normálně? Název je příšerný, proč nenavrhli rovnou šalinkartu....
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Široce pojatý průzkum prokázal, že paní primátorce i její rodině se to líbí, ani jejich sužebnictvo nemělo námitky, tak jaképak diskuse?! Uvážíme-li, že druhá varianta v osudí byla "coura", tak to zas není úplně špatné.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Nelíbí. Ale co po jméně! Horší je, kolik milionů už ta jednoduchá plastová kartička stála, a Praha ji pořád ještě nemá.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Myslím, že Praha a její primátorka čelí problémům zcela jiného kalibru, než je název nové opencard. Zda zvolené řešení bude funkční, to netuším... Reminiscenci minulosti v názvu nevítám.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Za mých mladých let se "lítačka" v Liberci říkalo síťové jízdence, takže jej sice nepovažuji za krásný, nicméně jsem na něj zvyklý. Pokud navíc byl skutečně dělán nějaký seriózní průzkum veřejného mínění, považuju to za dobré. Podstatný je ale obsah.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Na názvu až tak nezáleží, spíš na obsahu. Podle mého názoru se ale nevžije a myslím si, že vznik cestou zhora, ačkoli má znít lidově, není správná cesta.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Tramvajenka, legitka, za mého dětství se v Praze ještě říkalo i síťovka. Co po jménu, jak praví klasik. Růže, i jinak zvána, voněla by stejně. Takže klidně lítačka. Hlavně, aby to fungovalo.
Jaromír Novák
Jaromír Novák
bývalý předseda Rady ČTÚ a spoluautor zákona o elektronických komunikacích
Diskuze o názvu je zástupný problém. Podstatné jsou funkce a fungování celého systému. Proč musí být na Lítačce osobní údaje? Bude stejný systém pro zahraniční turisty? Alespoň v tomto bych hledal inspiraci např. v Londýně (oyster), Washingtonu atd.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Odpoved kluka z Ostravy, ktery vyrostl na tramvajence a byl schopen prijmout maximalne tak jeste salinkartu je snad jasna. Predevsim bych ale byl rad, kdybychom aspon 10 procent pozornosti venovali fungovani systemu a jeho budoucim vlastnostem.
František Fuka
František Fuka
publicista
Je mi celkem jedno, jestli se ta karta bude jmenovat "Lítačka" nebo třeba "Hitler", pokud bude správně fungovat.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Zástupná debata o názvu... A ještě ta opravdu blbá asociace - lítačka se říkalo hlídce, co chytala vojáky, jestli neutekli načerno z kasáren
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Název je sice ohavný, jeho prosazení ale ještě ohavnější. Primátorka tvrdí, že si město „nechalo vypracovat analýzu“, její poradce Prchal však prozradil, že „monitorovali“ sami. Tedy nikoli seriózní průzkum veřejného mínění, ale účelová manipulace.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Zajímalo by mě, kde ten průzkum, který si magistrát zadal, probíhal. V Brně?
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
V Liberci, odkud pocházím, byl „lítačka“ za mých žákovských let běžně používaný název. Kéž je v případě té pražské „lítačky“ její název to jediné, co bude vzbuzovat vášně. Celé mi to ovšem připomíná úsloví, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde…
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Toto slovo za mých časů v argotu znamenalo úplně jiné věci. Proto se mi zdá být nepatřičným. Jinak čert vem, příliš se tu rozčilujeme nad jmény. Pražský slang si to přizpůsobí a časem to přestane vadit.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
OpenCard, Karta Brňana nebo ostravská ODISka... pražská Lítačka z takového srovnání názvů vychází velmi dobře. Líbí se mi stávající komunikace kolem Lítačky a ze zkušenosti vím, že funkční věci nemusí být složité ani drahé, když se dobře vedou.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Dokonalý a kouzelný zástupný problém. Řešíme název, a přitom ještě ani nevíme, jak systém bude fungovat.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Jaký název, taková primátorka. Obojí nefunkční a trapné.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Nazev "Litacka" povazuji za stupidni. Vice mne ale bude zajimat jestli byla porizena za rozumne penize a bude fungovat. Pokud ano, at se jmenuje jak chce.
Michal Berg
Michal Berg
internetový podnikatel
Diskuse o názvu je absurdní. Noviny nechť hledají viníky toho, že někdo podepsal nevýhodné miliardové smlouvy, přičemž parta ajťáků to nyní dokázala udělat za 10 milionů. Kolik takto můžeme ušetřit na IT projektech v celé veřejné správě?
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru