Jedním z vítězů slovenských voleb je krajně pravicová LSNS Mariana Kotleby. Strana, často označovaná jako fašistická, dostala osm procent hlasů a obsadí 14 křesel ve 150členné sněmovně. O důvodech jejího úspěchu se vedou debaty, ale z části je přičítán například protiimigrantským náladám přiživovaným ostatními politiky. Je možné, že se vzestup ppodobné krajní pravice může odehrát i v Česku? Může se v příštích volbách dostat do sněmovny nějaký český Kotleba?

Do slovenského parlamentu se dostala krajně pravicová LSNS Mariana Kotleby. Hrozí něco podobného i v Česku?

Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Pokud bude narůstat pocit nenávisti a strachu živený i ze strany našeho prezidenta, pak ano. I strany zdánlivě ještě "demokratické" přebírají nenávistnou rétoriku. Nejhorší je, že nikdo neříká, že ostražití bychom měli být hlavně k Putinovu Rusku.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Růst zjevných extremistů mě nezneklidňuje tolik jako extremizace většinové společnosti a jejích politických představitelů. Míra, v jaké se toto děje ve visegrádských zemích, je neúnosná.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Bohužel vlna stran typu LSNS se Evropou šíří, takže Česko těžko obejde... ale to, zda budou kotlebovci, konvičkovci a jiní úspěšní, záleží také na nás.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V českém parlamentu už byl Sládek s podobným volebním ziskem, dnes je tam Okamura, což je možná ještě horší zjev, než Kotleba. V roce 1998 přebral Sládkovi zarputilé negativisty a národovce Miloš Zeman, který je dnes prezidentem. Všechno je možné.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Upřímně a politicky nekorektně: nejsem si jistá, jestli je strana pana Kotleby horší než hnutí pana Babiše, které už v našem parlamentu je. Ale možná je to tím, že o panu Kotlebovi a jeho straně nic nevím. O panu Babišovi bohužel ano.
František Fuka
František Fuka
publicista
Ano, i v Česku hrozí, že bude demokraticky zvolen ten, kdo dostane v demokratických volbách dostatečný počet hlasů.
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Ano, hrozí. Politika založená na vyslovování sloganů a na rétorických fintách a bezuzdném lhaní je atraktivní hra, přitahuje fanoušky, hrají ji i ti "seriózní". Právě "seriózní" rétoři zatápějí pod inkubátory s malými hitlery.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Netřeba. Už teď máme v parlamentu stranu založenou na lži a nenávisti, a pěknou řádku populistů. Na Slovensku KSS prakticky zanikla, její voliči nejspíš vyměnili rudou za hnědou. A případné výpadky xenofobního štvaní u nás obratem vynahradí Hrad.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Před pár lety by nikoho nenapadlo, že sdílení výzvy ke zplynování uprchlíků bude dnes na internetu stejně běžné, jako sdílení roztomilých koťátek. Morální zábrany v naší společnosti již padly. Toho se už politici chytli a někteří už ve sněmovně jsou.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Není to tak dávno, co 8% našich lidí volilo Sládkovy republikány. Nedávno jsme si všelidově zvolili prezidenta. Nejvíc čteme Blesk. A není důvod si myslet, že se do zítřka staneme národem inteligentních a přemýšlejících lidí.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Slovenská nacionalistická tradice je jiná než česká; vztah Slováků k Slovenskému štátu je jiná než Čechů k Protektorátu. Naši náckové se sotva mohou dostat tak daleko jako Kotleba. Demagogie je na Čechy dost v seriózních stranách, nácků netřeba.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Slovenským (neo?)ludákům jsou u nás nejblíž Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní demokracie (které jsou ve sporu). Komentátor není věštec a nemá nic, než šetrení různých agentur o preferencích. Na jejich velký úspěch to nevypadá.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Slovensko je specifické zdůrazňováním národní otázky - zejména střední Slovensko a Banská Bystrica. V Čechách máme rádi zase jiný typ populismu... Každopádně v obou zemích akcentování (neexistujícího) imigrantského problému demagogii podporuje...
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Na "úspěchu" LSNS má zásadní podíl premier Fico. Pro budoucnost Slovenska má ale vyšší význam než to, kdo tvoří 10% členů parlamentu, to, kdo sedí na zbývajících 90% židlí. A ani v tom volby nepřinesly dobrou zprávu. Měli bychom se rychle poučit...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Nejenže hrozí, je na to přímo zaděláno a pan prezident a jeho kamarádi rozdmýcháváním vášní úspěšně tento trend podporují.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Bylo by to rozhodně lepší, než kdyby konvičkovskou protimigrantskou rétoriku přejaly stávající strany. LSNS jsou ale klasickým příkladem protestní strany, její voliči ji volí z mnoha různých důvodů, nikoli pouze kvůli strachu z migrační krize.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Už tam takové máme, na pravici i na levici, a další přibudou.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Ano. Slovenskou situaci zavinila také církev, která mlčela a žila si svoje problémy a radosti. Nebudeme stavět žiletkové ploty mezi lidmi a budeme mluvit otevřeně a jasně. Nejde jen o parlament, ale o celou společnost. Nacionalismus vede k záhubě.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Pokud už tam nesedí dnes...Bude-li pokračovat systematický populistický útok na tradiční instituce a politické strany a společnost zůstane pasívní, tak má v příštích volbách šanci kdejaký tlučhuba imponující tím, jak to vládnoucím podvodníkům natřel.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru