Slovenským sociálním demokratům (Směr-SD) premiéra Roberta Fica stoupla šance na sestavení vlády po nedávných parlamentních volbách. Již dvě strany pravého středu změnily svůj dřívější odmítavý postoj k povolebním jednáním se Směrem-SD.

Po sobotním rozhodnutí strany Most-Híd, že je připravena vyjednávat s Ficovou stranou o vytvoření kabinetu, v neděli stejné rozhodnutí učinila nová strana Síť. Obě strany otočily poté, co padla možnost vzniku pravicové vlády. Zástupci Sítě i strany Most-Híd se již sešli s Ficem, který jako první dostal pověření hlavy státu k sestavení nového kabinetu.

Již dříve začala se Směrem-SD jednat Slovenská národní strana (SNS). Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť získaly ve 150členné sněmovně dohromady 85 křesel.

Fico se v neděli odpoledne nejprve sešel s předsedou strany Most-Híd Bélou Bugárem, oba politici se po schůzce před novináři shodli, že mají zájem pokračovat v jednáních. "Neexistují takové rozdíly, které by nám neumožňovaly pokračovat v debatě. Nejdříve si chceme vyjednat programové priority," řekl novinářům Fico.

Podobně se Fico vyjádřil i po následné schůzce se šéfem strany Síť Radoslavem Procházkou. "Existují podmínky pro to, abychom pokračovali v rozhovorech," uvedl Fico, Procházka vyjádření předsedy Směru-SD potvrdil.

Potencionální vstup strany Síť do vlády se Směrem-SD by ale patrně vyústil v rozkol v Síti, která byla před volbami označována za hlavního vyzývatele Ficovy strany a která nakonec jen těsně překročila pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny.

Podle listu Denník N dva z deseti zvolených poslanců této strany včetně její místopředsedkyně Kataríny Macháčkové již ohlásili, že vystoupí ze strany, pokud ta bude spolupracovat se sociálními demokraty. Macháčková na sociální síti napsala, že poslanecký mandát by si ponechala. I v takovém případě by čtyřkoalice pod vedením Směru-SD měla ve sněmovně pohodlnou většinu.

Případnou koalici čtyř zmiňovaných stran pozorovatelé po volbách označili za jedno z řešení volebního patu, kdy se do sněmovny dostalo až osm politických stran a hnutí včetně krajní pravice. Takové spojenectví by znamenalo, že poprvé v novodobé historii země by součástí vládní koalice byly nacionalistická SNS a strana Most-Híd, zástupce početné maďarské menšiny.

"Pokud se tyto čtyři strany dohodnou, ale bude to ještě dlouhý porod, mohlo by to být zárukou stability," řekl Fico v nedělní televizní debatě, která se konala ještě před tím, než strana Síť oznámila své rozhodnutí ohledně vyjednávání se Směrem-SD.

Druhou možností vytvoření vlády byla široká koalice šesti stran pravého středu včetně Sítě a strany Most-Híd. Tato alternativa ovšem padla po sobotním kongresu SNS, která takovou koalici odmítla. Bez podpory SNS pětice dalších stran pravého středu pod vedením liberální Strany svoboda a solidarita (SaS) vládu s potřebnou většinou ve sněmovně sestavit nedokáže.

Parlamentní volby na Slovensku, které se konaly před více než týdnem, vyhrál Směr-SD. Ficova strana v nich ale výrazně ztratila a přišla o pohodlnou většinu v Národní radě, která ji po volbách v roce 2012 umožnila sestavit jednobarevný kabinet.