Tisíce Islanďanů házely v pondělí do oken parlamentu vajíčka, banány či jogurty a žádaly okamžitou rezignaci premiéra Sigmundura Davida Gunnlaugssona. Protesty připomínaly demonstrace uprostřed finanční krize v roce 2009. Tehdy padla středopravicová vláda a země se ocitla na pokraji bankrotu.

V pondělí lidi vyhnala do ulic situace kolem offshorové firmy předsedy vlády, která spravuje dědictví jeho ženy. Ale scénář se zčásti opakuje.

Gunnlaugsson v úterý požádal prezidenta o rozpuštění parlamentu. Prezident to odmítl, nejprve chce jednat se stranami. Teprve poté se rozhodne, zda vypíše nové volby.

Později Gunnlaugsson podal demisi.

"Máslo na hlavě" má i ministr financí

Proti Gunnlaugssonovi se postavila i část koaličních partnerů, zejména ministr financí Bjarni Benediktsson. Ten má ale sám máslo na hlavě. V uniklých dokumentech Panama Papers figuruje jako dřívější vlastník třetinového podílu ve společnosti Falson & Co, sídlící na Seychelských ostrovech.

Na dřívější dotazy odpovídal, že nikdy nevlastnil majetek v daňových rájích - později dodal, že nevěděl o seychelském původu společnosti Falson. Údajně si myslel, že založená byla v Lucembursku, dodal Guardian.

Gunnlaugsson spoluvlastnil společnost s názvem Wintris Inc, založenou na Britských Panenských ostrovech v roce 2007.

Jeho obchodním partnerem byla jeho pozdější manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová. Společně žili v Británii. Offshorovou společnost se Gunnlaugsson rozhodl založit pro správu dědictví manželky na Islandu.

Když se později oba vrátili na Island, dostal se Gunnlaugsson jako lídr Pokrokové strany do parlamentu. To bylo v dubnu 2009 a jako poslanec nováček prodal svůj podíl ve společnosti manželce. Ovšem až v poslední možný den v roce a za symbolickou hodnotu jeden dolar, ukazují analýzy Mezinárodního konsorcia pro investigativní žurnalistiku, která zveřejnila uniklé dokumenty Panama Papers.

O čtyři roky později se Gunnlaugsson stal premiérem. Podíly ve Wintris nikdy nepřiznal v parlamentním registru finančních zájmů politických činitelů. Nicméně zdůraznil, že to nebyla jeho povinnost. Wintris byl totiž vedený jako holding, a nikoliv komerční společnost. Nezákonné vyhýbání se daním nebylo ani jednomu prokázáno.

Nálepka šarlatána a lháře

Pro nejmladšího předsedu vlády v historii (stal se jím v osmatřiceti letech) je však i pouhé nařčení špatná zpráva - svou volební kampaň postavil hlavně na "obraně Islandu proti zahraničním věřitelům". Tím, že Island nevyplatil pohledávky zahraničním věřitelům, zachránil své banky.

V tomto kontextu může být Gunnlaugsson podezřelý z toho, že stranil firmě své ženy, která měla podíly v ohrožených bankách.

Birgitta Jonsdóttirová, šéfka Pirátské strany, která nyní vede v průzkumech veřejného mínění, premiéra označila za "šarlatána a lháře". Bývalá premiérka Jóhanna Sigurđardóttirová, která zemi provedla krachem bank a těžkým obdobím finanční krize, na svém Facebooku napsala, že premiér zjevně dosud nepochopil, co je to morálka.