Je to jen pět papírů, ale v sociální demokracii není listina, která by procházela tak důkladným čtením a debatami jako právě tento dokument - mandátní smlouva mezi ČSSD a Zdeňkem Altnerem, na základě které se mu sociální demokraté chystají vyplatit 337 milionů korun.

Na uhrazení dluhu si vezmou úvěr ve výši 338 milionů korun. A vyplatit peníze musí do pondělí, neboť jim ve středu dorazil rozsudek. "Všechno je schváleno a připraveno, ty peníze jsou k odeslání," řekl novinářům po jednání předsednictva první místopředseda strany Milan Chovanec.

I když strana tuto horentní sumu advokátovi vyplatí, neznamená to, že bude považovat celou věc za skončenou. Podle informací Aktuálně.cz i výroků některých představitelů ČSSD se špičky strany chystají na možnost soudního sporu, který by skončil až u Ústavního soudu a vzpomínaná smlouva v něm má hrát důležitou roli.

"Zatím marně sháníme advokáta Altnera, abychom zasedli a zkusili se nějak domluvit. Zároveň ale považujeme zaplacení tak obrovské sumy za přinejmenším podivné, a zvažujeme v první fázi dovolání k Nejvyššímu soudu," říká zdroj z ČSSD, který si nepřeje být jmenován. Strana má v plánu svůj postup zveřejnit až po vnitrostranických jednáních.

Altnera přivedl dřívější místopředseda strany Ivo Svoboda ve chvíli, kdy obchodní rejstřík odmítl zapsat představitele ČSSD do představenstva společnosti Cíl, která byla vlastníkem Lidového domu. ČSSD totiž neměla v rukou jejich akcie, a nemohla si tak dělat nárok na své sídlo.

Čtyřikrát Svoboda a jeden Zeman

Samotná mandátní smlouva je utajovaná, z informací Aktuálně.cz ale vyplývá, že na první pohled není ničím neobvyklá, na čtyřech stránkách z 2. května 1997 je v dolní části podpis Svobody, pátou podepsal předseda ČSSD Miloš Zeman.
Sociální demokraté ale v současnosti zkoumají hlavně to, k čemu přesně se jejich předchůdci zavázali a zda lze najít v této smlouvě něco, co by bylo nezvyklé či z pohledu práva nemravné.

Co je tedy ve smlouvě? ČSSD se podpisy Zemana a Svobody zavazuje k tomu, že v případě výhry u soudu vyplatí advokátovi odměnu "deset procent ze zjištěné ceny nemovitosti podle cenového předpisu platného ke dni vzniku pohledávky". Nechybí ani nejvíce diskutované věty o tom, že se ČSSD zavazuje platit deset procent ze všech příjmů a užitků Lidového domu, stejně jako Altnerovi přiznává penále 0,3 procenta z dohodnuté odměny za každý den zpoždění.

Naproti tomu Altner se například zavazuje, "že bude poskytovat klientovi právní pomoc při realizaci jeho vlastnického práva k akciím společnosti Cíl a vlastnického práva k nemovitému majetku".

Zda skutečně sociální demokraté podají k Nejvyššímu soudu dovolání a čím přesně budou argumentovat, se ukáže teprve za pár dnů. Chtějí totiž nejdříve počkat na písemné zdůvodnění rozsudku, které jim přikazuje zaplatit 337 milionů korun. Soud má na vypracování a doručení rozsudku třicet dnů.