Soudkyně Veronika Čeplová dala korupční kauze Marka Dalíka nový impulz. V písemném rozsudku, ve kterém vysvětluje, proč poslala přítele tehdejšího premiéra Mirka Topolánka nepravomocně na pět let do vězení, uvádí, že Dalík úplatek 18 milionů eur (téměř půl miliardy korun) nežádal pro sebe. Čeplová je přesvědčena, že peníze chtěl pro někoho z vlády. Právě ten mohl podle ní zařídit, aby dodávka obrněných transportérů Pandur pro českou armádu pokračovala.

Slova Veroniky Čeplové jsou v tomto případě průlomem. Dosud policie ani státní zástupci nemluvili o tom, že by Dalík žádal úplatek pro někoho jiného. Soudkyně Městského soudu v Praze už během vyhlášení rozsudku uvedla, že "v tom obžalovaný nebyl sám". Ve svém písemném zdůvodnění, které má HN a Aktuálně.cz k dispozici, svá slova rozvedla.

Podle soudkyně je zřejmé, že Marek Dalík nechtěl peníze pro sebe, ale pro toho, kdo mohl zařídit, aby dodávka pandurů pokračovala. "Je jednoznačné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v postavení veřejného činitele, která mohla ovlivnit výsledek pokračování v projektu Pandur II," uvedla Čeplová.

Žalobce chce doplnit dokazování

I když soudkyně dále konstatuje, že se zatím nepodařilo zjistit, kdo z vlády to mohl být, je přesvědčena, že Dalík dostal pokyn od konkrétní osoby. "Z logiky věci vyplývá, že okruh těchto osob je značně omezený," dodala Čeplová.

Tvrzení soudkyně bylo pro Dalíkova advokáta Tomáše Sokola překvapivé. "Proti rozsudku jsem podal odvolání, v němž rozsáhle argumentuji proti této konstrukci. Například poukazuji na to, že není dost možné, aby se obžalovaný až z rozsudku dozvěděl, že byl komplic jiného pachatele, o kterém do té doby nepadlo ani slovo," řekl Sokol.

Sokol dodal, že žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, vytkl soudkyni, že neuvedla, pro koho tedy měl jeho klient údajný úplatek požadovat.

"Nebudeme před nařízením jednání komentovat ani odvolání, které jsme podali, a ani odvolání obhajoby. Neznamená to však, že s tím, co je napsáno v rozsudku, v podstatném nesouhlasíme. Požadujeme, aby došlo k dalšímu doplnění dokazování," prohlásila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

"Jeden z těch, kdo řídí ČR"

O úplatek si podle obžaloby Dalík řekl při setkání v pražské restauraci U Malířů v listopadu 2007. Již několik týdnů předtím se s představiteli rakouské zbrojovky Steyr setkal na schůzce v Brně. Ještě před těmito jednáními si pozici Dalíka prověřoval někdejší manažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann a zjistil, že "he is man who runs the Czech Republic". Tedy, že je Dalík jedním z těch, kdo řídí Českou republiku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zástupci Steyru před soudem korupční případ popisovali tak, že žádost o úplatek ve výši třikrát šest milionů eur byla napsána na ubrousek a Dalík za to sliboval, že zajistí, že zbrojovka nepřijde o již odsouhlasenou zakázku na nákup pandurů.

Obě schůzky organizoval tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták, který byl v éře ministryně Vlasty Parkanové označován za faktického lídra v resortu.

O Dalíkovi bylo veřejně známo, že je přítelem expremiéra Topolánka a má osobní vztahy také s dalšími členy vlády. Na zmíněných schůzkách se ale neprezentoval ani jako Topolánkův poradce nebo zástupce vlády. "To na skutečnosti, že požádal o úplatek a že skutečně byl velmi blízkým přítelem tehdejšího premiéra vlády, nic nemění," podotkla soudkyně Čeplová s tím, že se na rozdíl od Dalíkova advokáta Tomáše Sokola domnívá, že jeho klient měl reálnou možnost, aby Topolánka ovlivnil. Dalík ani Topolánek na žádost HN a Aktuálně.cz o vyjádření nereagovali. 

Výpověď Topolánka označil soud za nevěrohodnou

Topolánek ale Dalíkovi před soudem nepomohl. Výslech bývalého premiéra, Martina Bartáka i obchodníka se zbraněmi a přítele slovenského premiéra Miroslava Výboha označila soudkyně za nevěrohodný. Podle Čeplové lze z jejich slov dovodit, že se na obsahu svých výpovědí předem dohodli. 

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 21 miliard korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. O rok později kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil, odůvodnil to porušením smluvních podmínek ze strany Steyru. "Česká vláda nebyla v pozici toho, kdo mohl být vydíraný, naopak za tehdy panující situace mohl být vydírán pouze dodavatel," uvedla soudkyně Čeplová. Půl roku poté však vláda zakázku společnosti Steyr dala – počet transportérů se jen snížil na 107 a cena na 14 miliard korun.

Související