Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce požádat, aby Česko a Czechia byly zaneseny v databázích OSN jako jediné jednoslovné geografické názvy země. Jak se vám toto označení líbí? Má nějaký smysl snažit se o zavedení takového jednoslovného názvu země v angličtině?

Czech Republic, nebo Czechia? Jak by se mělo Česko anglicky nazývat?

Jan Procházka
Jan Procházka
generální ředitel EGAP
Je to jen o emocích - já jsem pro Czech Republic, ale to jen z toho důvodu, že jsem celý život toužil a usiloval o oblečení reprezentace ve sjezdovém lyžování a ta měla tuto verzi na zádech. Do týmu jsem se nikdy nedostal a teď už to asi nedoženu.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Czechia je jenom jednoslovná alternativa ke stále platnému Czech republic. Já mám v brazilské občance, vydané minulý rok, Czechoslovaquia, takže fakt nechápu, proč tady vůbec nějaký názvy státu řešíme a celé to nekončí v nudném newsletteru zamini.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Název Czechia používám odjakživa, ani mě nenapadlo, že úředně neexistuje, takže proti němu nic nemám a líbí se mi. Jen jsme to jméno nemuseli hledat tak dlouho, skoro čtvrtstoletí.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Klasické vrtěti psem - změnu oficiálního názvu nikdo nenavrhuje, jde jen o návrh, jak oficiální Czech Republic doplnit jednoslovným termínem pro neoficiální komunikaci. A Czechia je myslím nejlepší, i když si na to budeme muset zvyknout.
František Fuka
František Fuka
publicista
"Czechia" je elegantnější a střídmější než "Czech Republic", ale otázka zní, zda má cenu to nějak organizovaně prosazovat (a platit za to!), když polovina světa ještě ani neví, že už nejsme "Czechoslovakia"...
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Za svůj krátký život jsem se (Prahu neopustiv) postupně ocital v mnoha různých státních útvarech a přežil to. Pokud bude anglické pojmenování prvním krokem k přiblížení anglické demokracii, beru, pokud by to mělo být anglické zdravotnictví, tak ne.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nic se nezměnilo. Při vzniku České republiky byly mezinárodně oznámeny názvy Czechia a Czech Republic. Každá země má politický a zeměpisný název, nechápu, proč bychom je neměli mít my. Je to tak, že vše, o čem rozhodne vláda, je automaticky špatné?
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Obojí je pro mě stejně přijatelné, jednoslovný tvar Czechia dává smysl.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Klasické nepochopení problematiky. Nejde o žádnou změnu názvu. Jde o doplnění oficiálního názvu státu o jednoslovný geografický název, jako to má většina zemí. Geografický název se používá mimo oficiální dokumenty a DOBROVOLNĚ.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Nechápu, proč k takovému tématu neproběhla odborná diskuse a ministerstvo zahraničí ji vytáhlo z kapsy téměř mimoděk. A je nesmysl, že musíme mít jednoslovný název, bezpočet příkladů dokazuje opak (Severoirsko, Saudie, Novozélandsko, Lankie...).
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Je to jen otázka zvyku. Czechoslovakia byla také prapodivná složenina a zvykli jsme si. Řada lidí v zahraničí dokonce natolik, že nám do konce svých dnů neřeknou jinak.
Jan Drahokoupil
Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
Česko svůj oficiální jednoslovný anglický překlad potřebuje. Na slovo Czechia si musíme zvyknout, stejně jako jsme si zvykali na Česko. Na rozdíl od stále častěji používaných hrůz jako „Made in Czech“ a "I was in Czech" si na to však zvyknout jde.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Jsem spokojen tak jak to je a vůbec se takovými navrhovanými hloupostmi nehodlám zabývat.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Myslim, ze mame dnes jiné problémy. Za hodne let co se pohybuji i v cizine jsem nikoho neslysel slovo Czechia vyslovit. Takze mi to valny smysl nedava.... Myslim, ze za hranicemi mame uplne jiné potize, nez absenci jednoslovného nazvu...
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Zajímavé, jak nás to trhá v úrovni pocitů. Protože žijeme zmítáni pocity křivdy a malosti, je pro nás verze, která zvětšuje možnosti, hned ohrožením. Nejlépe ji vyjádřit miliardou Kč do EU. Komické, že?! Mými pocity to nehýbe. Vím, kdo jsem.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Najít pro ČR jednoslovný anglický název není jednoduché: a v pohodě bez něj žijeme. Nejsem si jist, zda je potřeba: pokud poptávka existuje, měla by o názvu proběhnout diskuse „ex ante“. I tak ale půjde jen o doplněk k oficiálnímu „Czech Republic“.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Zbytkostán, zvaný Česká republika, stát náhodný a ještě nenaleznuvší smyslu, by se měl skromně vrátit k počátkům, a říkat si prostě Bohemia. Czechia je patvar od obstarožního slova Čechie, vhodného odjakživa leda tak jako název veslařského klubu.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Pokud je mi známo, nikdo nenavrhuje měnit oficiální dvouslovný název Czech Republic, jde pouze o to, aby existovala jednoslovná varianta. Název Czechia není žádná sláva, ale pořád lepší, než když se vás ptají "are you from Czech?" nebo "from Czecho"
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Není pravda, co píšete: anglicky se bude Česká republika stále nazývat Czech Republic. Jde o jednoslovný geografický název, který zatím nemáme a potřebujeme (jako se Republice francouzské říká Francie). Czechia je v angličtině daleko nejlepší volba.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Czech Republic by měl zůstat zachován, jako oficiální, politický název. V takovém případě nevidím žádný problém v používání jednoslovného názvu Czechia v běžné komunikaci. Název Czechia mi přijde správný i z historického a kulturního kontextu.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru